Kráľovská Nitra ožila v parku na Sihoti

Nitrania a návštevníci parku mali možnosť zažiť stredoveké dni.

V časti nitrianskeho mestského parku sa počas uplynulého víkendu konali 1. Stredoveké dni. Prvýkrát konané u nás a spojené s príležitosťou 771. výročia pridelenia kráľovských výsad nášmu mestu. Hlavnými organizátormi podujatia boli mesto Nitra a Peter Kolišťánik, ktorý má skúsenosti s organizovaním týchto podujatí aj v iných mestách na Slovensku. Nakoľko sa v meste pod Zoborom jednalo o novinku, od podujatia boli veľké očakávania. Nitriansky hlásnik sa preto rozhodol priblížiť atmosféru Kráľovskej Nitry z prvej ruky.

Počas podujatia mali návštevníci možnosť využiť kone, ktoré boli určené pre deti na pomalú jazdu. Od sprievodcov ste sa zas mohli dozvedieť o stredovekom jazdeckom a kováčskom remesle. K dobovej atmosfére prispel aj stánok so stredovekými figúrkami kráľov, rytierov či princezien. Hladní návštevníci mali na výber relatívne veľa stánkov s jedlom a občerstvením.

Ak ste však chceli ochutnať jedlo typické pre 13. storočie, ktoré toto podujatie malo znázorňovať a ktoré by vás chuťou a pocitom prenieslo do roku 1248, hľadali by ste márne. Skončili by ste ako väčšina návštevníkov s palacinkou, či burgerom v ruke.

Pestrý rytiersky program

Bohatý program vyčaril ľuďom v publiku na tvárach úsmev. Dobové tance a rytiersky turnaj boli jedným z najatraktívnejších popoludňajších aktivít. Večer zas patril ohňovej šou. Rytiersky turnaj pozostával z viacerých disciplín, buhurtský a tjostský štýl boja rozhodol o pánovi Nitrianskeho hradu.

Pre deti bolo okrem iného pripravené divadlo, lukostreľba či ručný kolotoč. Pri pohľade na rytierske „neľútostné“ súboje viacerých menších chlapcov bolo vidieť, že si túto zábavu užívajú. Nedeľu čakal Nitru ešte historický sprievod mestom, sokoliari, či vystúpenie Landsknechtskej jednotky.

Každopádne, do ďalších rokov je čo zlepšovať, aby sa časom toto podujatie mohlo úrovňou priblížiť k Pribinovým slávnostiam.  

foto: Peter Hanečka, video: Tomáš Homola

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password