(FOTO) Aká bola Kráľovská Nitra – oslava udelenia mestských výsad?

Aj napriek tomu, že sme si včera pripomínali 30. výročie vzniku Ústavy Slovenskej republiky a všetky obchody boli zatvorené, Nitra nespala. Ako vyzeral festival Kráľovská Nitra, na ktorom sme si pripomenuli udelenie mestských výsad?

Od významnej historickej udalosti udelenia mestských výsad uplynulo už 774 rokov.

To však neznamená, že najstaršie mesto Slovenska na ňu zabudlo a nepripomína si ju. 1. septembra sme mali možnosť nazrieť do stredovekej Nitry vďaka festivalu Kráľovská
Nitra, zoznámiť sa s remeslami našich predkov či byť súčasťou družiny Bela IV.

Festival bol oficiálne otvorený o desiatej hodine Na vŕšku, kde čakal na návštevníkov s nabitým programom – stredoveké trhy, sokoliari, jazda na koni, ukážky dobového
odevu, zbroje a dokonca aj boja vo formácii, bábky a samozrejme, čestné udelenie výsad mestu Nitra.

Po otvorení bol predstavený ako prvý dobový trh, na ktorom boli prezentované výrobky tradičných remesiel ako kováčstvo či hrnčiarstvo. Do svojho stánku doslova
pozývala prívetivá tvár pani Gabriely, ktorá sa venuje košikárstvu a aj menej tradičnému pleteniu z pedigu už pätnásť rokov.

Za veľmi zaujímavým a neobyčajným stánkom sedel Peter Hricák, kovotepec. Tepané mosadzné či medené šperky, rovnako ako aj dobové šaty, vyzerali naozaj kráľovsky a vzbudili záujem aj u zahraničných návštevníkov mesta.

Najväčší úspech však zožali, nielen u detí, ktoré tvorili pomernú väčšinu návštevníkov, bábky. Marionety, javajky, maňušky – toto všetko obsahovalo zázračné prenosné divadielko Maťa Šišku zo Starého divadla Karola Spišáka.

Po krátkom predstavení bábok si ich tí najmenší mohli následne aj vyskúšať, o čo bol pochopiteľne veľký záujem. 

O druhej hodine pešou zónou prechádzal historický sprievod, ktorý bol zakončený odovzdaním mestských výsad. Predstavenie prilákalo aj ľudí z terás z Kupeckej ulice a následne si vyslúžilo veľký potlesk, keď Belo IV. odovzdal listinu richtárovi, ktorého stvárnil viceprimátor mesta Daniel Balko.

Po prežití kúska histórie bol sprístupnený aj Kostol sv. Michala. Jeho návšteva bola sprevádzaná krátkou prednáškou.

Návštevníci mali aj možnosť naučiť sa niečo o dobovom oblečení, brnení či formáciách byzantskej pechoty. Síce sa obloha v poobedných hodinách zatiahla a vyzeralo to na dážď, všetko nakoniec dopadlo dobre a treba povedať, že sa festival vydaril.

Vŕšok sa tešil mnohým rodinám s deťmi, ktoré tu strávili príjemný deň. Návštevníci sa už teraz môžu tešiť na 775. výročie udelenia mestských výsad.

foto: NH

Natália Lovászová

Televízia Nitrička

Forgot Password