Krajské osvetové stredisko sprístupnilo výstavu Štetcom a ihlou, maľbou a patchworkom

Výstava bude sprístupnená verejnosti až do 27. októbra.

(zdroj: TASR) Na spoločnej výstave sa predstavia dve autorky, matka s dcérou – pani Júlia Winklerová a Júlia Winklerová Straňáková. Výtvarné techniky, ktorými sa predstavia, sú maľba v technike akryl – akvarel a umelecká textilná technika patchwork.

Kurátorka výstavy, Marta Hučková Kocianová sa vyjadrila k tvorbe Júlie Winklerovej: „Využíva vo svojej tvorbe akryl, akvarel a olej. Námetová skladba diel autorky je rôznorodá. Počnúc zátiším prechádza k plenérovým záznamom či už konkrétneho krajinného prostredia z okolia ich chalupy v Jedľových Kostoľanoch, parku v Mojmírovciach alebo lesných zákutí.“ Obľúbenou témou sú prímorské motívy či architektonické sakrálne historické i civilné stavby, ktoré v autorke vyvolávajú spomienky na detstvo prežité na Považí u starej mamy.

Spoločným základom ich osobnostného a rodinného záujmu sa stalo umenie.

„Vystavené diela som tvorila v priebehu viac ako štyroch rokov. Sú tu obrazy krajiny môjho detstva i prírody z pobytu doma i v zahraničí. Hoci obdivujem prácu s pastelom, prevládajú v nich práce maľované akrylom,“ povedala o svojich dielach Júlia Winklerová.

V priebehu viacerých rokov vznikali aj patchworkové práce Júlie Straňákovej. „Na začiatku mojej tvorby boli obrazy a vankúše zdobené mojimi kreslenými motívmi. Neskôr prišli rôzne praktické veci. Ich tvorba je výborným únikom pred každodennými starosťami a preladením mysle,“ uviedla Straňáková.

Televízia Nitrička

Forgot Password