Koronavírus: Prvý potvrdený prípad aj na Slovensku

Na našom území v piatok potvrdili prvú nákazu novým koronavírusom. Každý občan bude o situácii informovaný prostredníctvom stručnej SMS.

Pacienta s potvrdeným koronavírusom hospitalizovali v bratislavskej nemocnici. Ide o 52-ročného muža z obce Kostolište (okres Malacky). Štát podľa premiéra Petra Pellegriniho urobí všetko pre to, aby sa nákazu podarilo eliminovať. Dôvod na paniku podľa neho nie je, avšak je potrebné si dávať pozor.

Dôležité je dodržiavanie primeranej hygieny – časté umývanie rúk, dodržiavanie odstupu od iných ľudí a nezdržiavanie sa vo veľkých kolektívoch.

Samotný pacient, u ktorého bolo ochorenie potvrdené, sa už cíti lepšie. Priebeh ochorenia je u neho pravdepodobne ľahší. Testy na prítomnosť vírusu mali byť mužovi robené dvakrát, nákaza je teda jednoznačne potvrdená. Zaujímavosťou je, že ide o sekundárny prenos ochorenia. Pacient sa podľa dostupných informácií zrejme nakazil od svojho syna, ktorý navštívil Benátky, avšak ten nevykazuje žiadne príznaky ochorenia.

Testy však potvrdili prítomnosť vírusu aj u manželky a syna nakazeného muža.

Momentálne sa podľa predsedu vlády robí anamnéza, kde sa pacient pohyboval, čo robil, s kým prichádzal do styku a či sa zúčastnil nejakých hromadných podujatí. Na základe zistených informácií sa na krízovom štábe určí ďalší postup. Každý občan SR má v priebehu nasledujúcich dní dostať SMS so stručnou informáciou.

V piatok potvrdili v Rakúsku koronavírus aj u štvorčlennej slovenskej rodiny. Úrady pátrajú po ľuďoch, s ktorými boli v kontakte.

Koronavírus alebo Covid19 je nebezpečné vírusové ochorenie šíriace sa z čínskeho mesta Wu-chan, metropoly provincie Chu-pej. Prvýkrát bol vírus nahlásený 31. decembra 2019. Počet nakazených stále stúpa.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password