Koronavírus: Prvé prípady aj v Nitre

V Nitrianskom kraji evidujeme päť potvrdených prípadov nákazy COVID-19.

V novozámockom okrese bol v sobotu potvrdený koronavírus u muža, ktorý je zatiaľ v domácej karanténe. V nedeľu pribudla v okrese ďalšia pacientka v domácej izolácii, u ktorej je potvrdený priamy kontakt s nakazeným.

Tri prípady ochorenia COVID-19 v nedeľu večer nahlásili aj v Nitre. Má ísť o troch mužov vo veku od 30 do 40 rokov.

 • Prvý muž je z okresu Topoľčany, aktuálne je hospitalizovaný na infekčnej klinike v Nitre.
 • Druhý muž pochádza z okresu Zlaté Moravce, je v domácej izolácii. Pacient sa vrátil z Nemecka ešte pred zavedením povinnej karantény. „Potom, keď muž postupoval protizákonne v oblasti železničnej stanice bol zadržaný policajnou hliadkou a prevezený do nemocnice. Výsledky testov ukázali, že je infikovaný koronavírusom. Jemu a jeho rodičom bola nariadená domáca karanténa, ktorú pravidelne kontroluje policajná hliadka. Nie je pravda, že muž je bezdomovec,“ informovala Polícia SR.
 • Tretí muž je z okresu Šaľa. Infikovať sa mal v Rakúsku. Je v domácej izolácii.

Premiér Peter Pellegrini na pondelkovej tlačovej konferencii predstavil jeden z možných scenárov na Slovensku. Model štátnych analytikov podľa neho ukazuje, že ochorieť na SARS-CoV-2 môže približne 40 percent obyvateľov. Najvýraznejší nárast by mal prísť v 60. deň od prvého nakazeného, čo je na prelome apríla a mája. V 80. deň by mohol začať tento počet klesať. Stále však hovoríme o tisícoch pacientov.

Vyznačené lokality v súvislosti s vírusom sú orientačné.
Zdroj: www.korona-slovensko.sk

Viac informácií zisťujeme. Správu budeme aktualizovať.

Opakovane apelujeme na striktné dodržiavanie preventívnych opatrení:

 • Nikam nechodte, čas trávte doma.
 • Dezinfikujte, noste rúško a rukavice.
 • Pokiaľ to ambulancia vášho lekára umožňuje, využite elektronické predpisovanie liekov.
 • Je dôležité uvádzať vždy pravdivé a úplné informácie o vašom zdravotnom stave, cestovateľskej anamnéze a ostatných sociálnych kontaktoch, aby sa predišlo šíreniu akéhokoľvek nákazlivého ochorenia a ohrozeniu ostatných navôkol, vrátane ošetrujúceho personálu.
 • V prípade respiračného ochorenia (teplota, kašeľ, dýchavičnosť, slabosť, únava) nemocnica pacientov žiada, aby nechodili do Fakultnej nemocnice Nitra. Telefonicky kontaktujte svojho lekára a Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Nitre – 0948 495 915. Informujte ich o svojom pobyte v rizikovej oblasti.

Pripomíname!

 • Pod hrozbou pokuty 1 659 eur je nariadená povinná 14-dňová karanténa pre všetkých ľudí prichádzajúcich zo zahraničia.
 • Osoby, ktoré nedodržiavajú štátom nariadenú povinnú karanténu, nahlasujte regionálnemu úradu verejného zdravotníctva podľa pobytu danej osoby.
 • „Kto úmyselne spôsobí alebo zvýši nebezpečenstvo zavlečenia alebo rozšírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov. Kto z nedbanlivosti spôsobí alebo zvýši nebezpečenstvo zavlečenia alebo rozšírenia nákazlivej ľudskej choroby, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky,“ 300/2005 Z. z. – Trestný zákon.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password