Koniec detstva v Starom divadle

Galéria Foyer v Starom Divadle Karola Spišáka v Nitre otvorila brány dvom mladým umelcom.

Výstavu súčasnej tvorby mala pod taktovkou známa kurátorka Marta Kocianová Hučková. Otvorenie výstavy sprevádzalo hudobné číslo Dávida Lőrincza. Jeho hra na elektronickej gitare navodila clivú atmosféru, ktorá reagovala na diela autorov. Prvou polovičkou vystavujúceho dua bola mladá umelkyňa Nikoleta Gazdová, absolventka Fakulty výtvarných umení v Banskej Bystrici.

umelecké duo
Zdroj: SDKS

„Tvorba Nikolety Gazdovej je prevažne založená na intímnych témach, v ktorých autorka rozoberá rodinné vzťahy, telesnosť a jej identitu. Využíva nato médiá fotografií, digitálnej koláže, voskových odliatkov alebo strihov z retro časopisov,“ informuje oficiálny text kurátorky.

Pamätníci si mohli pomocou diel autorky zaspomínať na dnes už neexistujúci populárny časopis Moletka, ktorý vychádzal v 90. rokoch. Práve z jeho častí vytvorila autorka koláž.

Druhou polovicou dua bol Michael Luzsicza, tiež absolvent Fakulty výtvarných umení v BB. Pri svojej tvorbe sa nechal inšpirovať najmä prežitým detstvom, ktoré postupne odchádza, no zároveň stále zostáva v nás. V práci sa konfrontuje aj s dospelosťou a prchavým plynutím času, ktorý nečaká. Michael na rozdiel od svojej kolegyne pracoval pomocou oleja na plátne. Na otázku, prečo si v modernej dobe, ktorá priniesla aj do umenia technológie, zvolil práve prácu s typickými materiálmi, odpovedá:

„Olej a plátno mi najviac vyhovovali. Pracoval som aj s akrylom a temperou ale olej mi prišiel najviac vhodný pre mnou zvolenú tematiku.“

vystúpenie Dávida Lőrincza
Zdroj: SDKS

Dvojica autorov sa spojila práve vďaka hlavnej téme ich diel. „Máme tu vystavené obrazy taktiež fotografie a jeden voskový odliatok. Riešime intimitu, rodinné vzťahy a detstvo čo nás spája,“ vysvetľuje Michael Luzsicza.

Výstava potrvá do 31. 03. 2020. Viac sa dozviete v reportáži TV Nitrička, tu

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password