Koncerty, prehliadky alebo Fatimská sobota? Kam sa vyberiete cez víkend?

Kultúrychtivých aj turistov v meste pod Zoborom čaká počas nasledujúceho víkendu bohatý program. Pozrite si výber z ponuky, pri ktorej nebudete musieť siahnuť hlboko do peňaženky.

Židovský cintorín (archív TV Nitrička)

Počas najbližšieho víkendu je v Nitre pripravený bohatý program. V sobotu a v nedeľu sa budú konať prvé zo série bezplatných prehliadok Turistického informačného centra. 12. jún bude zameraný na geologické zaujímavosti Zoborských vrchov. Turisti sa stretnú o 10.00 pri altánku blízko liečebného ústavu na Zobori.

13. júna sa turisti vydajú na cestu po stopách nitrianskych židov. Nedeľná prehliadka začne o 14.00 pri Židovskom cintoríne a skončí pri nitrianskej Synagóge.

Ak potrebujete vynoviť svoj šatník v sobotu medzi 10.00 a 15.00 h sa zastavte na pešej zóne pri Sekáči. Pripravený bude ďalší bazár oblečenia Sedemdesiat sukieň mala. Vzhľadom na protiepidemické opatrenia bude vstup a výstup na trhové miesto označené a zabezpečený bude jednosmerný pohyb návštevníkov.

Synagóga v sobotu ponúkne aj hudobný program.

O 18.00 hod. si návštevníci budú môcť vypočuť záverečný koncert interpretačných kurzov zameraných na starú hudbu. Na koncerte Barok dnes pódium mladých účinkujú študenti a absolventi majstrovských kurzov, pridá sa aj ZOE – Nitriansky komorný orchester.

V nedeľu o 19.00 hod. v piaristickom Kostole sv. Ladislava pokračuje 30. ročník medzinárodného festivalu sakrálnej hudby Musica Sacra.

Na programe sú náboženské a svetské piesne v hebrejčine a jidiš pre spev a komorný orchester v spracovaní skladateľov A. Harvana, G. Regeša, P. Zagara, E. Blocha.

Piaristický Kostol sv. Ladislava (foto: NH)

V Janíkovciach sa bude konať tradičná Fatimská sobota.

Vyzerá to tak, že počasie dovolí, aby sa v sobotu konala púť k dubu spojená s procesiou detí, birmovancov a dospelých ku kaplnke Fatimskej Panny Márie pri Dube. Procesia začína o 14.30 hod. od kostola v Janíkovciach a od kostola v Čechynciach. Svätú omšu pri dube bude o 16.00 celebrovať správca farnosti Dušan Molek.

TIC Nitra oznámilo, že pre tých, ktorí sa chcú vydať za hranice Nitry, je tu „Rotunda Jurko“.

Takto familiárne označujú obyvatelia obce Nitrianska Blatnica rotundu, ktorá sa nachádza v lesoch nad dedinou. „Obec Nitrianska Blatnica sa v roku 2021 stala členom Nitrianskej organizácie cestovného ruchu a aj vďaka tejto spolupráci budú môcť návštevníci od 12. júna 2021 každú sobotu v čase od 13.00 do 18.00 hod. rotundu navštíviť a vďaka sprievodcovi sa dozvedieť množstvo zaujímavých informácií z histórie, ktorá siaha až do 9. storočia,“ upozorňuje TIC. K rotunde sa najľahšie dostanete z obce po zelenej turistickej značke. Návštevu môžete spojiť výstupom na rozhľadňu na Marháte, Rotunda sv. Juraja sa nachádza pod hrebeňom tohto vrchu.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password