Výstavu Všetko najlepšie si v Nitrianskej galérii môžete pozrieť aj v komentovanej verzii

Katalóg k výstave má podobu trhacieho kalendára, ktorý môže byť darčekom aj baliacim papierom.

foto: Nitrianska galéria

Nitrianska galéria v septembri uviedla novú výstavu s názvom Všetko najlepšie. Pre návštevníkov pripravuje aj komentovanú verziu.

Výstava odkazuje na informáciu, že v septembri sa štatisticky rodí najviac detí. V deviatom kalendárnom mesiaci by teda mohlo mať narodeniny množstvo výtvarníkov a umelcov. „Zámerom iniciátora výstavy Omara Mirzu, narodeného v septembri, bolo dať dokopy v spolupráci s ďalšími septembrovými kurátorkami výber septembrových slovenských umelcov 20. a 21. storočia,“ približuje galéria.

Návštevníci uvidia už existujúce diela, ale autori tiež reagujú novým dielom na viaceré témy, vyplývajúce z hlavnej idey výstavy (ako napr. oslava, dar, dávať/dostávať, sebaprezentácia, sebaglorifikácia, zrod/počiatok/narodenie, pominuteľnosť, mýty spolupatričnosti, inklúzia/exklúzia, náhoda atď.)

K narodeninám patrí aj darček.

foto: Nitrianska galéria

K výstave bol vytvorený katalóg vo forme nástenného trhacieho kalendára. „Grafický dizajnér publikácie Marek Kianička prišiel s nápadom spraviť akúsi anketu, v ktorej mali účastníci výstavy odpovedať kresbou, maľbou, fotkou, diagramom alebo iným obrázkom na otázku: ,Ako si vizualizujete rok?‘,“ informuje galéria. Výsledok ankety je vidieť v kalendári.

„Každý návštevník, ktorý príde na výstavu v deň svojich narodenín, dostane kalendár zadarmo ako darček!“ pripomína galéria. Odtrhnuté listy je navyše možné použiť ako baliaci papier na darčeky.

Nájsť figúrku sa podarilo mladej výtvarníčke Dominike Žákovej, ktorej tvorbu reprezentujú najmä geometrické tvary a výrazná farebnosť. (foto: Martin Sipták Photography)

Na vernisáži výstavy nechýbala narodeninová oslava s tortou a prekvapením. Ten z prítomných umelcov, ktorý našiel schovanú figúrku, bude môcť mať výstavu v Nitrianskej galérii v roku 2024.

Komentovaná prehliadka výstavy sa bude konať 26. 10. o 17. hodine v Reprezentačných sálach Nitrianskej galérie.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password