Komárňanská nemocnica apeluje na darcov krvi

Letné mesiace zaznamenali okrem zvýšených horúčav aj zvýšený dopyt po darovaní ľudskej krvi, ktorej je momentálne nedostatok.

Problém s nedostatkom krvi zapríčinila prebiehajúca pandémia. S ňou súvisia sprísnené opatrenia, ktoré odrádzajú potencionálnych darcov. Primárka oddelenia hematológie a transfúziológie Enikö Radi vyzýva dobrých ľudí, aby aj napriek obmedzeniam prišli do nemocnice a venovali svoju krv: „Darcovia sú naďalej na hematologicko-transfúziologickom oddelení vítaní, prísnejšie pravidlá však neobišli ani túto oblasť zdravotníctva. Vzhľadom na súčasnú epidemiologickú situáciu pre darcov platí, že posledných 14 dní nemohli byť v zahraničí,“ hovorí primárka pre TASR.

Nemocnica v Komárne sa preto rozhodla uskutočniť ďalší odber v sobotu 22. augusta od 7:00 do 11:00 hodiny.

Vedenie nemocnice ocení akúkoľvek krvnú skupinu, hoci podľa slov primárky sú najviac cenené Rh negatív a 0 Rh negatív: „Pre našu nemocnicu je každý jeden darca dôležitý, naši zamestnanci sú pripravení aj napriek svojmu voľnu prísť dobrovoľne pracovať. Úloha ľudskej krvi je nezastupiteľná, preto si ceníme každú pomoc. Potrebujeme všetky krvné skupiny, ale najviac sa tešíme skupinám Rh negatívnym, hlavne skupine 0 Rh negatívnej,“ doplnila Radi pre TASR.

Darovanie krvi zabezpečuje prísun pomoci pre ľudí bez rozdielu veku. Krv potrebujú deti, mladí, seniori, chronicky chorí ľudia, onkologickí pacienti, pacienti po úraze atď.

Podľa stránky ozhematit.sk sa darcom môže stať osoba, ktorá má:

  • hmotnosť min. 50 kg,
  • má od 18 do 60 rokov (pri dobrom zdravotnom stave a pravidelnom darovaní krvi do 65 rokov),
  • je zdravá – neprekonala žiadne závažné chronické a infekčné ochorenia,
  • je duševne spôsobilá.

Krv sa môže darovať v prípade mužov každé 3 mesiace, v prípade žien každé 4 mesiace.

Pokiaľ sa rozhodnete stať sa darcom, príprava na odber zahŕňa:

  • deň pred odberom krvi treba jesť ľahké jedlá, dopriať si odpočinok, byť bez fyzickej a psychickej námahy,
  • nekonzumovať alkohol aspoň 36 hodín a nefajčiť aspoň 12 hodín pred plánovaným odberom krvi,
  • vypiť veľa tekutín (aspoň 2,5 l),
  • v deň odberu krvi treba jesť ľahké nemastné jedlá a prijímať dostatok tekutín.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Televízia Nitrička

Forgot Password