Koľko stojí výbava pre prváka? Akou sumou prispeje štát rodičom?

Máte doma prváka? Do začiatku školského roka ostávajú necelé dva týždne, na nákup výbavy pre žiaka je teda najvyšší čas.

Prvé dni v škole môžu byť pre deti ale aj rodičov stresujúce. Dôležité je nepodceniť situáciu a zabezpečiť základnú školskú výbavu.

Zoznam základnej výbavy

Na niektorých základných školách učitelia oboznamujú rodičov už pri zápise, aké pomôcky a veci budú deti potrebovať. 

V zozname pre budúcich prvákov nechýba základné vybavenie peračníka: perá, ceruzky, farbičky, strúhadlo či guma. Okrem základných písacích potrieb v zozname nájdete aj pomôcky na výtvarnú výchovu a úbor na telesnú. 

„V našej základnej škole je štandardom, že rodičia dostanú v prvý deň príchodu do školy informácie od pani triednej učiteľky čo sa týka zošitov,“ hovorí Katarína Farkašová zástupkyňa Základnej školy kniežaťa Pribinu

Aby sa teda chcete vyhnúť nakupovaniu zbytočnosti, overte si, či škola nemá určený presný zoznam pomôcok.  

Čo sa najčastejšie predáva?

Predavačka v papiernictve prezradila, že najčastejšie sa pre prvákov predávajú gumovacie perá. V papiernictve nájdete aj špeciálne zošity pre prvákov, ktoré majú pomocné linajky. 

Školská taška je jednou z najdôležitejších vecí, hlavné je, aby bola dostatočne priestranná a aby sa pohodlne nosila, teda by nemala byť ťažká. Nezabudnite ani na prezuvky, ideálne ortopedické a hygienické potreby. 

Finálna cena

Výdavky na výbavu sú od prípadu k prípadu rôzne, všetko závisí od kvality. Najdrahšou položkou je práve školská taška, ktorej cena sa pohybuje v rozmedzí 50 až 115 eur. Konečná cena závisí najmä však od toho, koľko sú rodičia ochotní zaplatiť. Väčšinou sa cena celej výbavy vyšplhá na zhruba 130 eur. 

Príspevok na nákup školských potrieb

Na jednorazové zvýšenie prídavku na dieťa, majú nárok tí rodičia, ktorých dieťa nastúpi do prvého ročníka základnej školy. Ide o priamu finančnú podporu štátu, suma prídavku na dieťa sa zvýši o 100 eur. Rodičom majú jednorazový prídavok vyplatiť v októbri.

Viazaný na nástup dieťaťa

Vyplatenie prídavku na dieťa bude priamo viazané na nástup dieťaťa do školy. Príslušné úrady práce budú kontrolovať údaje o deťoch, ktoré nastúpili do prvého ročníka základnej školy. Škola je povinná zaregistrovať žiaka do centrálneho registra detí, žiakov a poslucháčov do konca septembra. Úrad práce následne v registri overí splnenie podmienky nároku a prídavok vo zvýšenej sume vyplatí v polovici októbra daného kalendárneho roka.

Štátny rozpočet

V tomto roku bude potrebné zo štátneho rozpočtu na toto opatrenie vynaložiť 6,2 milióna eur, pričom 5,9 milióna eur má ísť na zvýšenie prídavku na dieťa a zvyšných 300-tisíc eur sa má vynaložiť na nevyhnutnú úpravu informačných systémov.

Koľko prvákov dostane príspevok v najbližších troch školských rokoch?

V školskom roku 2019/2020 by sa mal príspevok týkať 59-tisíc detí, v budúcom roku sa má toto číslo zvýšiť o 300 a v roku 2021 sa počet detí zvýši na 59.600 detí.

Televízia Nitrička

Forgot Password