Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?

Táto otázka sa už štvrtým rokom šíri internetom. Čo všetko sa zmestí do neveľkej krabice? Hlavne by v nej mal byť dostatok lásky.

senior darček

Iniciatíva dvoch mladých žien nás presviedča, že možností, ako pomáhať, je aj dnes stále dosť. Nejde pritom o veľké dary ani nákladnú finančnú pomoc. Stačí tak málo – zabaliť lásku.

Iniciátorky výzvy Janka Glatová a Silvia Slobodová začali svoju pomoc (nielen) osamelým seniorom v skromných podmienkach. Dnes je z malej výzvy celoslovenská pomoc, ktorá sa šíri naprieč internetom. „Samotný nápad prišiel, keď som navštevovala mamu v nemocnici. Tam som videla, že na oddeleniach sú seniori, ktorí nemajú návštevy aj počas celých týždňov, čo mi prišlo strašne smutné, pretože na nich bolo vidieť, že sú osamelí,“ hovorí Janka, ktorej sa ako prvej na základe tejto skúsenosti podarilo vytvoriť základy projektu, aký sme dovtedy na Slovensku nepoznali.

Prvý rok bola jej pomoc určená približne tridsiatim ľuďom v domove dôchodcov, ktorým chcela na Vianoce podarovať darček. Prostredníctvom sociálnej siete založila skupinu, do ktorej pozvala svojich priateľov. Stretla sa s prvotným úspechom, kedy sa ľudia do výzvy zapájali a pomáhali tvoriť krabičky.

Pôvodná skupina s názvom Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok mala na začiatku 750 členov, dnešné čísla presahujú 41-tisíc. Oproti predchádzajúcemu roku predstavuje toto číslo zdvojnásobenie členov skupiny.

Následne do projektu vstúpila Silvia a z malej iniciatívy sa nečakane stala veľká pomoc určená stovkám seniorom. Aj za pomoci ďalších kontaktných osôb sa dievčatám už v prvom roku podarilo vyzbierať 800 balíkov.

Druhý ročník sa už rozrástol do celoslovenskej výzvy, do ktorej sa Janke a Silvii podarilo zapojiť vyše 100 kontaktných osôb, vďaka ktorým sa vyzbieralo celkovo viac ako 22 000 balíčkov. Tie pomohli skrášliť Vianoce seniorom vo viac ako 300 zariadeniach na celom Slovensku.

„Máme krásne reakcie, obzvlásť, keď ide o starších ľudí. Tie sú vždy veľmi dojemné,“ hovorí Janka Galatová, ktorá zdôrazňuje potrebu venovať sa seniorom. Podľa nej sa práve seniorom dostáva na Slovensku najmenej pomoci.

Ako fungujú krabičky a čo spraviť, keď sa chcete zapojiť do výzvy?

Krabičky už štrtým rokom spájajú ľudí z celého Slovenska a seniorom v zariadeniach budú odovzdané na Vianoce. Do projektu krabičkovej pomoci sa môžu zapojiť školy, škôlky, firmy aj jednotlivci. Ak ste sa rozhodli aj vy pomôcť, naplnené krabičky môžete odovzdať medzi 23.11.2020 – 6.12.2020 kontaktným osobám, ktoré sa nachádzajú aj vo vašom okolí. Finálny zoznam kontaktných osôb pre tento rok si môžete pozrieť tu. Každá kontaktná osoba má zároveň uvedené zariadenie, pre ktoré zbierku vykonáva. O vhodnosti darčekov a aj o tom, ako krabičku zabaliť, sa dozviete tu.

zdroj foto: kolkolasky.sk

Do dnešného dňa bolo vo všetkých ročníkoch výzvy odovzdaných celkovo 98.239 krabíc.

Ak sa do výzvy zapojíte, aj vaša s láskou zakúpená a zabalená krabička sa môže dostať osamelým ľuďom na Slovensku v podobe vianočného darčeka. „Seniori reagujú neveriacky a pýtajú sa, či je celá krabica iba pre nich. Je to presne tá nezištná detská radosť, kedy vidia, že je to pekne zbalené, je to vianočné a už sa z toho neskutočne tešia,“ opisuje svoju skúsenosť s obdarúvaním Silvia. Ako ďalej dodáva, krabičková výzva ukazuje jedno veľké dobro, ktoré v ľuďoch ešte stále je.

Odovzdávanie krabičiek
(zdroj foto: kolkolasky.sk)

Viac informácii o výzve sa dozviete tu.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password