Kolektívnym vyjednávaním chcú odborári dosiahnuť navýšenie miezd o 15 %

Odbory Jaguar Land Rover Slovensko pokračujú v kolektívnom vyjednávaní, ktorým chcú zabojovať o mzdové zvýhodnenie nad rámec zákona.

Neuplynul ani rok od spustenia výroby britského výrobcu Jaguar Land Rover v Nitre a fabriku čaká už druhé vyjednávanie s odbormi.

Nitrianska automobilka čelí vysokej fluktuácii zamestnancov. „K 31. augustu 2019 opustilo zamestnanecké rady 870 pracovníkov, pričom k dnešnému dňu je stav všetkých prijatých zamestnancov spolu 2 314,“ konštatoval predseda odborov Peter Mrázik.

Spoločnosť podľa neho minula od apríla 2018 do júla tohto roka iba na výplaty a školenia bývalých zamestnancov viac ako 4 mil. eur.

Preto si koncom minulého týždňa zástupcovia zamestnancov i vedenie podniku opäť sadli za jeden stôl. „Veríme v rozumnú dohodu s odborovým zväzom, pretože chceme vytvoriť také podmienky, ktoré sú zaujímavé pre našich zamestnancov,“ informovala hovorkyňa Jaguar Land Rover Slovensko Miroslava Remenárová.

Ich primárnym cieľom je transformovanie mzdového systému do tried a dosiahnutie navýšenia miezd o 15 % vrátane zmeny pravidiel výrobného bonusu.

V kolektívnom vyjednávaní chcú odborári zabojovať aj o mzdové zvýhodnenia nad rámec zákona, za prácu nadčas, za prácu v rizikách a prácu cez víkendy a sviatky. Chcú sa zamerať aj na opatrenia týkajúce sa ochrany pred teplom a chladom, ktoré sú doposiaľ postavené iba na ústnej dohode. Ďalším bodom bude vyjednanie prestávok nad rámec zákona, či oznamovanie práce nadčas najneskôr štyri kalendárne dni vopred.

Odbory chcú viesť s vedením spoločnosti konštruktívny dialóg o jednotlivých bodoch návrhu. Zároveň však upozorňujú, že v prípade potreby nebudú váhať podniknúť ďalšie nevyhnutné kroky k presadeniu svojich požiadaviek.

„Zamestnanci v Jaguar Land Rover Slovensko majú právo na vyšší životný komfort. Bohužiaľ, v porovnaní s ostatnými automobilovými fabrikami na Slovensku, je momentálne mzda operátora najnižšia. To chceme a musíme zmeniť,“ uviedol predseda odborov Peter Mrázik.

V prípade, že nedôjde k uspokojeniu ich požiadaviek, v závode nikdy nenastane efektívna 100-percentná výroba automobilov, v požadovanej kvalite a množstve.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password