KníhKupecká, alebo ako vyšli knihy z police do ulice

Stovky kníh, príjemnú hudbu a literatúru v podaní začínajúcich aj profesionálnych hercov priniesla KníhKupecká s hlavnou ideou dostať knihy z police do ulice.

Nitra potvrdzuje, že je podporovateľkou literárnych podujatí. Presvedčiť ste sa o tom mohli aj v deň, kedy sa Kupecká ulica neďaleko Svätoplukovho námestia zmenila na KníhKupeckú.

Počas niekoľkých hodín ste mali možnosť nakúpiť knihy za skvelé ceny a vypočuť si dramatizácie v podaní žiakov Základnej umeleckej školy Jozefa Rosinského v Nitre. Do podujatia sa zapojili i herci nitrianskych divadiel a vďaka hudobným hosťom znel uličkou okrem hovoreného slova aj spev.

Podujatie otvorili žiaci Základnej umeleckej školy Jozefa Rosinského. Vypočuť ste si mohli literárnu tvorbu Daniela Heviera, Olega Šuka, Zuzany Predmerskej či Iana McEwana. Organizátori mysleli aj na slovenskú literárnu tvorbu. Zazneli ukážky z kníh súčasných slovenských autorov ako sú Michal Tallo či Irena Brežná, ale nezabudlo sa ani na literárnu históriu v podobe tvorby Janka Kráľa. Po blokoch detskej a slovenskej literatúry prišla na rad ruská tvorba Daniila Charmsa i Pavla Sanajeva a záverečný blok bol venovaný dielu izraelského poviedkara Etgara Kereta. Čítanie z knihy v podaní Ivana Gontka, herca Starého divadla Karola Spišáka je viacerým z vás určite známe. Nové divadlo prispelo do programu scénickým čítaním a herec Divadla Andreja Bagara Andrej Remeník hudobným vstupom.

Hudobné vstupy medzi blokmi vyplnila Martina Kertészová s kapelou a podujatie uzavrel ďalší hudobný hosť Archívny chlapec. Najmenších návštevníkov zabavili tvorivé dielničky, kde si deti okrem iného vyrobili i originálne pečiatky zo zemiakov.

„Hlavnou myšlienkou podujatia KníhKupecká je preniesť knihy na jeden deň z police do ulice,“ hovorí organizátorka podujatia Madlena Rjabininová. O tom ako sa myšlienka vydarila sa dozviete onedlho aj v spravodajstve Televízie Nitrička.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password