Klub darcov v Nitre

Slávnostné podujatie Klub darcov, akcia organizovaná Nitrianskou komunitnou nadáciou, sa uskutoční opäť. Hlasovať môžete aj vy.

Osnovu tejto myšlienky nám približuje PR manažérka Nitrianskej komunitnej nadácie Natália Zakopčanová: Nitrianska komunitná nadácia niekoľkokrát do roka vyhlasuje grantové výzvy, každá má iné zameranie. Grantový program je špeciálny v tom, že nie je podporovaný firmami, sponzormi, ale darcami, ktorými môže byť ktokoľvek z nás – dôchodcovia, učitelia, občianski aktivisti, bývalí grantisti – jednoducho ľudia, ktorým záleží na našom meste a lepšom živote v ňom. Za malú sumu, získajú nielen pozvánku na krásne podujatie, ale najmä možnosť venovať svoje peniažky na dobrú vec, ktorú si sami vyberú prostredníctvom hlasovania. A tak priamo na podujatí vidia, na čo bude ich príspevok použitý.

Pre väčšiu predstavu ide o to, že každý jednotlivec, ktorý daroval minimálne 10 eur, získal možnosť hlasovať za zverejnené projekty prostredníctvom formuláru v prvom kole. To prebiehalo 14. 10. 2019 – 28. 10. 2019. Pre tých, ktorí darovali minimálne 20 eur, sa otvorilo aj členstvo v Klube darcov, ktoré umožňuje právo hlasovať v druhom kole, priamo na slávnostnom podujatí. To sa uskutoční 24. 11. 2019 o 17:00 hodine v PKO Nitra. Vznik podujatia bol inšpirovaný zahraničím.

Zdroj: Klub darcov

„Prvotnú myšlienku na vznik takéhoto grantového programu sme prebrali zo zahraničia, konkrétne USA, kde nadácie bežne pracujú s darcami – jednotlivcami,“ hovorí Zakopčanová.

Autormi projektov sú nielen občianske združenia, ale aj školy, neziskové organizácie či tzv. neformálne skupiny občanov. Do súťaže sa síce môže prihlásiť v podstate ktokoľvek, podmienkou však nie je len dobrý nápad, ale aj neziskovosť, prínos pre komunitu, transparentná realizácia a vyúčtovanie nákladov. Medzi tohtoročnými súťažiacimi sa nachádzajú Rozšírená realita – sprievodca ZOBORSKÝM KLÁŠTOROM, Komunitné kompostovisko, Zapáľme v nich vedu, Raňajky na korze, Separovaný zber, Rekonštrukcia telocvične – MŠ Piaristická. Výherné projekty budú realizované v roku 2020.

Slávnostné podujatie, okrem hlasovania a odovzdávania grantových šekov víťazným projektom, organizuje aj zaujímavý program. Nebude chýbať hudba, jedlo a dobrá zábava.

„Pevne verím, že okruh darcov bude postupne narastať, a tak sa malými krokmi budeme posúvať ku krajšej a lepšej Nitre,“ dodáva na záver Zakopčanová.

Zdroj: Klub darcov

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password