Klavírny recitál poprednej klaviristky Jordany Palovičovej

V rámci medzinárodného cyklu komorných koncertov Galéria hudby sa 27. 11. 2019 o 19.00 hodine v Koncertnej sále Župného domu predstaví klavírny recitál.

Galéria hudby je medzinárodný cyklus komorných koncertov zameraných na hlbšie spoznávanie vážnej hudby všetkých historických období a súčasnej hudby. V tomto roku sa Nitrianska galéria snaží progresívnou dramaturgiou prezentovať významné diela zo sólovej i komornej hudby rôznych historických období a súčasnosti. „Diela svetových i domácich skladateľov zazneli v interpretácií úspešných hudobníkov, ktorí sa etablovali nielen na domácej, ale aj na medzinárodnej scéne,“ hovorí Lucia Vadelová z Nitrianskej galérie.

Hlavným cieľom koncertného cyklu je podpora kvalitného koncertného umenia, ktoré sa môže významne rozvíjať v architektonicky i akusticky výnimočnom koncertnom priestore – Koncertnej sále Župného domu s klavírnym krídlom značky Steinway & Sons.

„Našim zámerom v roku 2019 bolo predstaviť špičkové interpretačné výkony renomovaných zahraničných a domácich súborov, päticu exkluzívnych inštrumentalistov v netradičnom zložení sláčikových a dychových nástrojov či diela slovenských skladateľov druhej polovice 20. storočia. Aktuálne nás čaká posledný koncert – klavírny recitál poprednej slovenskej klaviristky, prezrádza Vadelová.

Je ňou Jordana Palovičová. Hru na klavíri študovala na Konzervatóriu v Bratislave, na VŠMU, Royal College of Music v Londýne v triede Yontyho Solomona a na Musikhochschule Lubeck v Nemecku v triede Jamesa Tocca. V rokoch 2002 – 2004 bola štipendistkou DAAD.

V rámci medzinárodných majstrovských kurzov spolupracovala s ďalšími významnými pedagógmi ako Lazar Berman, Gyorgyi Sandor, Eugen Indjic, Jan Wijn, Aci Bertoncelj, Peter Toperczer, Marian Lapsansky. Jordana získala aj mnoho ocenení na domácich a medzinárodných súťažiach.

Konkétne ide o Hummelov dom, Súťaž Konzervatórií SR, Virtuosi per musica di pianoforte, Medzinárodná klavírna súťaž J. N. Hummela, Medzinárodná rozhlasová súťaž Concertino Praga, Talent roku, Chappell Gold, Medal Competition, Anglo-Czechoslovak Trust London Music Competition.

V roku 2016 jej bola udelená Cena Jana Cikkera za aktívne šírenie tvorby skladateľa.

Realizovala nahrávky pre spoločnosť MUSICA, Hudobný fond, Hudobné centrum, Pavlík Records, Slovenský rozhlas, STV, Český rozhlas, CT, Norddeutscher Rundfunk, Experimentálne štúdio VŠMU. V súčasnosti pôsobí ako docentka na Katedre klávesových nástrojov a cirkevnej hudby HTF VSMU v Bratislave.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password