Kandidáta na nitrianskeho primátora Igora Kršiaka a stránku Hatastrofa sponzoruje na Facebooku to isté občianske združenie

Sociálne siete pre komunálnymi voľbami ožívajú, do hry vstupujú falošné profily aj satira.

Už túto jeseň si Slováci zvolia primátorov, starostov a miestnych a mestských poslancov. Komunálne voľby budú prvýkrát spojené s voľbami do vyšších územných celkov (VÚC).

V Nitre zatiaľ ohlásili kandidatúru (v abecednom poradí) Marek Hattas, súčasný primátor mesta Nitra, Igor Kršiak,  bývalý prednosta Nitry, aktuálne prednosta Mestského úradu v Trnave, Pavol Obertáš, poslanec Mestského zastupiteľstva v Nitre, a Štefan Štefek, poslanec Mestského zastupiteľstva v Nitre.

Predvolebná kampaň postupne graduje, odohráva sa najmä v uliciach mesta a na sociálnych sieťach. Práve tam sa do diskusií často zapájajú profily, z ktorých nie je možné vyčítať, kto sa za nimi skrýva.

„Mrzí ma, že protistrana bojuje nečestnými prostriedkami a nedokáže sa za svoj názor ani verejne postaviť, pod vlastnou tvárou, pod vlastným menom,“ napísal začiatkom júna na svojom profile na sociálnej sieti Facebook jeden z kandidátov na nitrianskeho primátora Igor Kršiak. „Som férový človek a som pripravený na konfrontáciu so všetkými občanmi a relevatnými kandidátmi, ale nie s ľuďmi schovanými za vymyslené profily. Čelíme komentárom trollov, ktorí sú hnaní, aby chodili špiniť pred naše prahy. Ľudia (podľa všetkého platení aj primátorom) vytvárajú statusy plné osobných urážok. Takto má vyzerať to Slušné Slovensko, za ktoré sa postavili?“

Podľa našich informácií však práve I. Kršiak prostredníctvom občianskeho združenia Nitra občan spolupráca sponzoroval reklamné príspevky satirickej stránky s názvom Hatastrofa. Tá rôznymi „memečkami“ paroduje súčasné vedenie mesta.

Pod jedným z obrázkov sa v komentároch čitateľ pýtal, kto konkrétne stránku vytvára. „Hatastrofa je projekt občanov a komunálnych politikov Nitry združených okolo OZ NOS (Nitra občan spolupráca),“ znela nejasná odpoveď.

OZ NOS bolo založené v máji 2021. Ako platiteľ reklamy sa objavuje aj pri sponzorovaných príspevkoch oficiálnej stránky kandidáta Igor Kršiak – Fungujúca Nitra.

O vyjadrenie sme požiadali aj I. Kršiaka.

„Od začiatku je na stránke Hatastrofa ako autor uvedené občianske združenie NOS, ktoré združuje okrem iných občanov aj poslancov v Nitre, ktorí chcú upozorniť zábavnou formou na problémy nášho mesta a na oficiálnych profiloch mesta sú dlhodobo blokovaní. Som štatutárom združenia, ale ja osobne obsah netvorím ani tam neprispievam,“ povedal nám.

„Za špinavosti nepovažujem satirické posty, ktoré komentujú reálne dianie v meste, ale ohováranie, prekrúcanie faktov a tendenčné príspevky na sociálnych sieťach písané očividne anonymnými profilmi, ktoré pracujú v prospech súčasného vedenia,“ uzatvoril bývalý prednosta.

V prípade, že pripravujete podujatie alebo máte iné zaujímavé informácie, tipy či postrehy, môžete ma kontaktovať na jana.krajcovicova@nitrianskyhlasnik.sk.

Televízia Nitrička

Forgot Password