Kam sa podeli nitrianski Židia? O minulosti študentov poučí výstava Ponitrianskeho múzea

Výstava určená najmä pre žiakov a študentov poukáže na porušovanie základných ľudských práv židovskej komunity v Nitre a okolí.

Ponitrianske múzeum (foto: nh)

Roky 1939 – 1945 boli nielen v Nitre a okolí pre židovské obyvateľstvo náročným obdobím. Na Židovský kódex, prenasledovanie, ostrakizovanie a porušovanie základných ľudských práv židovskej komunity poukáže interaktívna výstava Kam sa podeli nitrianski Židia. Výsledok je spoluprácou múzea s Katedrou histórie FF UKF v Nitre a Základnou umeleckou školou Jozefa Rosinského v Nitre. 

Výstava je primárne učená deťom a študentom z Nitry a okolia.

„Výchovno-vzdelávacím zámerom je, popri získaní poznatkov o stave a vývoji spoločnosti v období totality rokov 1939 – 1945, docieliť odsúdenie zločinov proti ľudskosti, všetkých foriem diskriminácie, xenofóbie, etnickej neznášanlivosti a rasizmu,“ uvádza Ponitrianske múzeum.

Pre školské kolektívy je súčasťou prehliadky vzdelávací program s odborným výkladom múzejnej pedagogičky a autorky programu Silvie Eliašovej. Študenti Základnej umeleckej školy Jozefa Rosinského v Nitre prispeli prezentáciu výtvarných diel, ktorými reflektujú totalitné roky.

Vernisáž sa bude konať v utorok 12. apríla o 16. hodine a výstava je pre verejnosť otvorená do 3. mája.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password