Kam s použitými pneumatikami?

Pneuservisy v týchto dňoch prezúvajú letné pneumatiky za zimné. Mnohí vodiči kupujú nové a ojazdených sa potrebujú zbaviť.

„Konečný používateľ je povinný pneumatiku po tom, ako sa stala odpadovou, odovzdať distribútorovi pneumatík. Za distribútora sa považuje nielen ten, kto pneumatiky predáva, ale aj ten, kto vykonáva ich výmenu. Ide predovšetkým o servisy, ktoré poskytujú službu výmeny pneumatík,“ hovorí Tomáš Ferenčák, hovorca Ministerstva životného prostredia SR.

„Odoberáme staré pneumatiky a uskladňujeme ich do doby, kedy sa nahromadí väčšie množstvo. Keď ich je dostatočne veľa, zabezpečí sa odvoz pneumatík,“  hovorí majiteľ autoservisu Andrej Máni. Ich odvážanie zabezpečuje na Slovensku nezisková spoločnosť Eltma.

Ojazdené pneumatiky môžete v každom servise odovzdať zdarma, a to aj v prípade, že nie ste ich priamym zákazníkom.

Konečný spotrebiteľ má právo zanechať pneumatiku na týchto miestach aj v prípadoch, pokiaľ nekúpi novú, to znamená bez náväznosti na nákup nového tovaru,“ informuje nás spoločnosť OZV Eltma.

Na Slovensku je v súčasnosti vytvorených viac ako 2000 zberných miest, ich cieľom je znížiť počet nelegálnych čiernych skládok a predchádzať aj voľnému odhadzovaniu pneumatík. Staré pneumatiky preto nevyhadzujte do smetných košov a na sídliskách. „Dajte ich do autoservisu či pneuservisu, všetky sú vybavené možnosťou uskladnenia,“ hovorí na záver Andrej Máni.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password