Kam presťahujú Ponitrianske múzeum?

Ponitrianske múzeum sídli v budove na Štefánikovej triede od roku 1990. To sa má čoskoro zmeniť.

Zriadovateľom múzea je nitrianska župa. Župní poslanci rozhodli o presťahovaní Ponitrianského múzea už v roku 2004. Pôvodne chceli múzeum presťahovať do župného domu. Dlhoročné plány sa čoskoro stanú skutočnosťou. „ Jednou z vysoko pravdepodobných možností je, že Ponitrianske múzeum bude umiestnené v Národnom dome,“ povedal župan Milan Belica.

Mesto plánuje využiť historickú budovu, v ktorej momentálne sídli múzeum pre svoje potreby. V budove sa nachádza aj mestské turistické informačné centrum a reštaurácia. Jedným z plánov mesta je aj ten, že sa v ňom budú opäť konať sobáše. Ešte predtým budovu čaká rekonštrukcia.

Diela sa do novej budovy nezmestia


Napriek atraktívnosti lokality, nová budova je nedostačujúca. „Bývalý Národný dom má dobrú polohu, ale priestory sú menšie, ako máme teraz,” vyjadril sa riaditeľ múzea Anton Števko. Podľa neho sú priestory múzea už v súčasnosti nedostačujúce. Primátor Marek Hattas verí, že v spolupráci so župou nájdu riešenie, aby Ponitrianske múzeum zostalo v Nitre.

Termín sťahovania múzea ešte nie je známy. Kraj zatiaľ výpoveď z nájmu neobdržal. „S pánom Belicom máme korektné vzťahy, to znamená, že je to o dohode – v akom časovom horizonte sa dokáže múzeum presťahovať do iných priestorov,” povedal primátor Hattas.

Televízia Nitrička

Forgot Password