K lekárovi – špecialistovi aj bez výmenného lístka

Zmena má obmedziť mobilitu pacientov v čakárňach a ambulanciách všeobecných lekárov.

Návšteva lekára špecializovaného na konkrétny odbor si za bežných okolností vyžaduje výmenný lístok od vášho všeobecného ošetrujúceho lekára. Nepotrebujete ho v prípade návštevy zubnej ambulancie, gynekológa, kožného lekára, psychiatra a oftalmológa, ale len vtedy, ak ide o predpis okuliarov.

Po novom poistenci nepotrebujú tlačený ani elektronický lístok vôbec.

Zdravotné poisťovne tak rozhodli vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu. „VšZP v záujme ochrany zdravia pacientov i lekárov záleží na obmedzení osobných návštev v ambulanciách. V tejto výnimočnej situácii uhradí preto svojim detským i dospelým poistencom vyšetrenia u špecialistu aj bez výmenného lístka, ktorý vydáva všeobecný lekár pre deti a dorast, resp. všeobecný lekár pre dospelých,“ potvrdila poisťovňa, ktorej poistencom môže so zreteľom na neštandardnú situáciu lieky namiesto špecialistu predpísať aj všeobecný lekár.

Podľa Dôvery spomaliť šírenie koronavírusu pomôže aj obmedzenie návštev všeobecného lekára z dôvodu potreby vystavenia výmenného lístka k špecialistovi. Poisťovňa garantuje, že špecializovanú ambulantnú starostlivosť uhradí aj bez odporúčania všeobecného lekára.

Podľa Národného portálu zdravia sa zmena týka všetkých troch zdravotných poisťovní.

Zdravotná poisťovňa Union k riešeniu pristúpila od 13. 10., zvyšné dve poisťovne umožňujú vyšetrenia u odborných lekárov bez lístkov od 1. októbra. „Každý, kto už má svojho špecialistu, ale ide k nemu napríklad po dlhšej dobe alebo na nové vyšetrenie, môže prísť priamo do jeho čakárne, prípadne si telefonicky dohodnúť termín. Výmenný lístok nepotrebuje,“ hovorí Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa Unionu. Dodáva, že kto si nie je istý, akého špecialistu by mal navštíviť a chce sa predtým o svojom zdravotnom stave poradiť s obvodným lekárom, tak samozrejme stále môže urobiť

Zmena platí do 31. decembra 2020. Je tu aj možnosť predĺženia.

foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password