Jesenné otvorenie interaktívnej záhrady

Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU už po tretíkrát otvorila pre verejnosť Interaktívnu experimentálnu záhradu.

Ani nepriaznivé počasie neodradilo ľudí pozrieť si Interaktívnu experimentálnu záhradu, ktorá sa konala v priestoroch Interaktívnej Experimentálnej záhrady Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva v Nitre.

Záhrada je živou učebnicou druhového a odrodového sortimentu trvaliek, cibuľovín, letničiek a ich vzájomných kombinácií.

„Interaktívna záhrada je priestor, ktorý využívame pri vzdelávaní študentov v oblasti kvetinárstva. Študenti majú možnosť overiť si tu jednotlivé vlastnosti rastlín (morgologické, rastové a estetické) a tiež si môžu porovnať tipy výsadieb, ktorých tu máme zrealizovaných 6 tipov. Priestor je rozdelený sieťou štrkových chodníkov geometrických tvarov na 10 segmentov,“ informovala nás odborná asistentka Katedry biotechniky zelene FZKI Dagmar Hillová.

K interaktívnej záhrade má Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva zriadenú aj webovú stránku, prostredníctvom ktorej môžu ľudia sledovať všetky aktivity organizované v záhrade. „Viete sa ponoriť do každého jedného záhona a pozrieť si, ako sa záhrada v priebehu roka menila,“ povedala Dagmar Hillová.

Návštevníci mali možnosť vypočuť si prednášku s názvom Projektovanie trvalkových záhonov a zalistovať si v pokrstenej knihe Sprievodca po zbierkach bylín v záhrade, kde sa nachádzali užitočné tipy a triky. Taktiež nechýbala komentovaná prehliadka záhradky a cenné rady, ktoré ste si mohli odniesť.

„Je to v podstate manuál k jednotlivým záhonom. To znamená, že si v záhrade môžete pozrieť konkrétny záhon a nalistovať si o ňom v knižke. Tiež sa v nej dočítate, aký sortiment tam rastie a ako vyzeral záhon napr. v jarnom období. Je to pomôcka pre študentov, ale aj pre laickú verejnosť,“ doplnila odborná asistentka Katedry biotechniky zelene FZKI Viera Šajbidorová.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password