Jeho ambíciou je byť prvým Slovákom na Rallye Dakar v kategórii štvorkoliek – Juraj Varga

Aj vy ste sa v mladosti vozili na Pioneri? Nitran Juraj Varga časom prešiel na štvorkolky a dotiahol to až na medzinárodné súťaže.

Mladý a talentovaný pretekár na štvorkolke Juraj Varga začal už v detstve – ako množstvo iných chlapcov vtedy ešte na motocykli známom pod menom „pionier“. Postupne prešiel na cestné motorky a dnes je z neho pretekár, ktorý zbiera úspechy aj v zahraničných súťažiach.

V horizonte štyroch rokov má s nimi namierené na Ralley Dakar.

Podľa jeho slov musí mať človek pre túto aktivitu zápal, pretože je časovo aj finančne náročná. „Čím väčší zápal, tým lepšie výsledky,“ vraví Juraj. Keďže na Slovensku veľa možností nebolo, začínal v Česku, pokračoval v Nemecku a dostal sa až na majstrovstvá. Z finančej stránky nejde o lacnú záležitosť. Technika sa nedá kúpiť hotová, všetky diely treba vyskladať a nakúpiť. Ďalšie peniaze zhltú presuny na súťaže v zahraničí.

Pretekárovým najväčším úspechom je zatiaľ 2. miesto na Majstrovstvách sveta Baja v roku 2019.

Či ide o majstrovstvá Nemecka, Českej republiky, alebo samotného Slovenska, každé z nich berie aj pri príprave vážne. „Ide o to, dostať sa v čo najlepšom čase z bodu A do bodu B, v čo najrýchlejšom čase a podľa navigácie nezablúdiť,“ vysvetľuje priebeh úspešný pretekár. Denne tak prejde aj 200 až 600 kilometrov v závislosti od konkrétnej súťaže. Najbližie ho čakajú maďarské národné preteky, v auguste Majstrovstvá sveta v Maďarsku, ďalší mesiac v Portugalsku.

Problémom je tréning, na motocrossové trate ich so štvorkolkami veľmi púšťať nechcú.

Najhoršie sa preto podľa Juraja jazdí na púšti, keďže v tomto teréne chýbajú skúsenosti. Problémy s priestormi na tréning sú aj v Česku, preto sú neraz jedinou možnosťou závody na menších šamionátoch v zahraničí. Ak je sezóna dobrá, pretekár sa snaží ročne najazdiť aspoň 250 motohodín. Väčším zraneniam sa zatiaľ celkom vyhýba, často k nim vraj dôjde práve pri tréningoch.

Viac v magazíne Televízie Nitrička.

foto: TV Nitrička

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password