Je potrebné viesť úspešný život?

Túto otázku si kladie výstava Antihygge v bunkri Nitrianskej galérie.

Autorkami výstavy sú Ingrid Kepková a Viera Zubalová a jej kurátorom Václav Janoščík. Hygge je slovo škandinávskeho pôvodu, ktoré označuje pohodu a spokojnosť. Spájané je s vecami, vďaka ktorým sa cítime dobre a v pohode. Môže to byť napríklad čítanie knihy zabalený v deke, šálka obľúbenej kávy alebo obed s najbližšími priateľmi. Za posledných pár rokov sa tento výraz stal fenoménom, ktorý pomáha zútulniť nielen škandinávske domovy.

Zjednodušene ide o spôsob, ako žiť dobre, vyrovnane a spokojne.

Prvotná myšlienka vychádza z pojmu Uncanny valley a jej širšej aplikovateľnosti na súčasnú post-internetovú situáciu. Uncanny valley patrí medzi princípy robotiky, zaoberá sa emocionálnymi reakciami ľudí na robotov a iné, nie ľudské bytosti.

Výstavu dvoch autoriek tvorí environment doplnený o multimediálne záznamy zozbierané pri každodennom prežívaní. Videozáznam, fotografie konfrontované s publikom na Instagrame. Instagram slúži ako miesto, kde sa Uncanny javy najviac kumulujú. Pozorovaný jav Uncanny je vytrhnutý z pôvodného kontextu a zasadený do autorkami vytvoreného znepokojivého prostredia. Výskum tu je robený za účelom potvrdenia myšlienky, že fenomén HYGGE sa nedá aplikovať na reálny život a že prirodzené ľudské prežívanie je zo svojej podstaty nepokojné a vychádzajúce zo situácií, ktoré nie sú familiárne. Základný princíp života tvorí neustály pohyb a nestabilita. Autorky týmto proklamujú, že koncept pohody je klamlivým utvrdením sa v domnienke, že všetko je v poriadku. Hygge v tomto prípade spôsobuje stagnáciu.

Antihygge je teda autentickou výpoveďou o stave spoločnosti, ktorá sa nebojí prijať negatívne vnemy za prirodzené.

Cieľom výstavy je zostavenie a prezentovanie manifestu ANTIHYGGE. Výstava potrvá do 3. novembra.

info: nitrianskagaleria.sk

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password