Je pešia zóna len pre peších? V Nitre bude dostupná aj pre cyklistov

Situácia na pešej zóne bude monitorovaná a radnica koncom roka pristúpi k vyhodnoteniu tejto zmeny.

Pešiu zóna v Nitre bude po novom dostupná aj pre cyklistov, doteraz bola jazda na bicykli cez pešiu zakázaná. Mestský úrad nedávno informoval, že krajský dopravný inšpektorát po rokovaní s magistrátom povolil prejazd centrom Nitry na skúšobnú dobu.

Jazda cez pešiu zónu na bicykli bude možná do konca tohto roka.

„Situáciu na pešej zóne budeme monitorovať a koncom roka pristúpime k vyhodnoteniu tohto opatrenia. Prejazd pešou pre bicykle nie je kľúčovou vecou v rámci mobility v Nitre, je to však symbol, ktorý znamená, že nemotorová doprava má v našom meste zelenú,“ uviedla radnica.

Podľa TASR o povolenie jazdy cyklistov v centre mesta sa už niekoľko rokov usiluje občianska iniciatíva Rozbicyklujme Nitru. Magistrát viackrát zvažoval možnosť, že prejazd cyklistov cez pešiu zónu umožní. Proti však bol dopravný inšpektorát, v minulosti sa myšlienka cyklistov jazdiacich medzi chodcami nepáčila aj časti verejnosti, ktorá sa obávala nehôd. „Čo sa prejazdu pešou zónou týka, chceme, aby ju sprevádzala edukačná kampaň zameraná na bezpečnosť chodcov aj cyklistov,“ pripomenul na sociálnej sieti primátor Nitry Marek Hattas.

Anketa Televízie Nitrička naznačuje, že názory na túto novinku sú rôzne.

Časť komentujúcich zmenu víta ako spôsob oživenia pešej zóny: „Za mňa super mohlo to byť už dávnejšie. Stačí byť iba ohľaduplný voči chodcom a hotovo. Ja som na bicykli vždy prechádzal pešiou max 5km/h a žiaden problém nebol.

„Dobre ale treba určiť pravidlá a hlavne ich potom aj kontrolovať, lebo teraz jazdia cyklisti ako sa im zachce,“ znie ďalší komentár. Niektorí komentujúci sa však vyjadrili, že pešia zóna má byť pre peších. Obávajú sa možných kolízií s chodcami, najmä s deťmi a staršími obyvateľmi. Či sa nájde medzi chodcami a cyklistami na pešej súlad, ukáže vyhodnotenie na konci roka.

foto: NH

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password