Je nablízku klimatická zmena Nitry?

Mesto má v pláne vybudovať zelenú strechu. Tá sa však podľa slov hovorcu mesta Nitra, Tomáša Holúbeka, nebude nachádzať len na budove mestského úradu.

Moderátor Viktor Vincze v poslednom čase pridáva na svoju facebookovú stránku rôzne ekologické príspevky. Inak tomu nebolo ani minulý týždeň. V tomto statuse píše, že každému primátorovi poslal mail. Je však sklamaný z počtu tých, ktorí mu odpoveď poslali naspäť. „30. júla som v jednom momente poslal mail každému primátorovi, každého okresného mesta – dokopy naraz na 71 adries. Pýtal som sa, či požiadali o dotáciu, ktorú im štát ponúka na zadržiavanie vody v krajine a zmierňovanie rizík sucha. Výsledky sú smutné – 29 primátorov sa mi dodnes neozvalo, z tých, čo odpísali požiadala slabá polovica a mnohí sa zadržiavaniu vody nevenujú vôbec,“ napísal Vincze na svojej FB stránke.

Ďalej vo svojom príspevku píše, od ktorých miest spomínanú odpoveď nedostal. Medzi nimi sa nachádza aj mesto Nitra. Ďalej vyzval ľudí, aby v komentári označili ich primátora a opýtali sa ho, ako plánuje chladiť dané mesto. Pozorná užívateľka sociálnej siete označila v komentári primátora Nitry Mareka Hattasa. Ten hneď pohotovo reagoval. „Dobrý deň, neevidujem tento email. Chystáme zelenú strechu na mestskom úrade, info o ďalších projektoch pošleme z úradu ASAP,“ vyjadril sa Marek Hattas.

AKÉ PLÁNY MÁ TEDA MESTO?

Po komentári primátora sme sa obrátili na hovorcu mesta Nitra, Tomáša Holúbeka, ktorý nám potvrdil, že mesto plánuje zelenú strechu na mestskom úrade a dokonca nielen na ňom. Použitie dažďovej vody, klíma a zeleň sú pre mesto zložitejšia téma, ktorou sa zaoberá podrobnejšie.

K problematike kompenzačných opatrení na zmenu klímy mesto pristupuje koncepčne. Aktuálne obstarávajú zo zdrojov ERDF OP IROP „Mestskú adaptačnú stratégiu na zmenu klímy“ a „Generálny plán zelene“. „Dané dokumenty v krátkodobom i strednodobom horizonte v rámci Nitry riešia systematický prístup k opatreniam v oblasti minimalizácie teplotných ostrovov v meste, manažmentu zrážkovej vody, ako i výsadby zelene (výber vhodných druhov, technické riešenia a podobne), s cieľom úpravy mikroklímy mestského prostredia v prospech pritienenia, nižšej teploty a zvýšenej vzdušnej vlhkosti,“ informoval nás hovorca mesta.

Mesto zachytenú vodu nevníma len ako prostriedok, s ktorým sa dajú kropiť vysadené rastliny, ale pomocou systematického prístupu k problematike, napr. budovania a promovania myšlienky tvorby vegetačných striech, chcú upraviť celkovú energetickú bilanciu stavieb. „Príkladom je v súčasnej dobe snaha vybudovať extenzívne vegetačné strechy napríklad na budove Mestského úradu v Nitre,“ pokračuje Holúbek.

V nasledujúcom období chcú úsporne zaobchádzať so zrážkovou vodou v rámci jej zachytenia a následného používania na zálievku pri strechách iných objektov mesta, napríklad mestskej športovej haly, zimného štadióna a iných budov. „Mesto Nitra sa taktiež intenzívne zaoberá myšlienkou diverzifikácie intenzity kosenia trávnatých plôch v správe a údržbe mesta, ale nakoľko ide o širokú a občiansky citlivú tému, chceme ju premyslieť a odkomunikovať s obyvateľmi mesta,“ pokračuje hovorca.

Vyššie spomenuté strategické dokumenty prinesú odpoveď na otázky, ktoré ďalšie mestské objekty sú adekvátne na vodozádržné opatrenia, ktoré verejné priestranstvá a plochy sú primerané na výsadbu nových alejí a stromoradí a ktoré naopak bude musieť miesto riešiť za pomoci konštrukcií, ale aj popínavých rastlín.

„Téma zmeny klímy je jednou z priorít Mesta Nitry, a pristupujeme k nej s „chladnou hlavou“, nie pod tlakom súdobých módnych trendov,“ dodáva Holúbek.

foto: ilustračnéMáte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: marko.mikulasik@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password