Jazdy Nitrianskej poľnej železnice sú opäť tu

Najdlhšie zachovaná poľná železnica na území Slovenska láka svojich navštevníkov na organizované jazdy, na ktoré je potrebné sa vopred objednať.

zdroj: Zuzana Balázsy video

Nitrianska poľná železnica bude premávať od pondelka do štvrtka. Odchody vlaku zo stanice Skanzen v smere Okruh sú naplánované na 11.15 a 14.15. V nadväznosti podľa dopytu môžu jazdy pokračovať do stanice Brána a späť. Jazda na trati Skanzen – Brána a späť je možná iba so zakúpeným cestovným lístkom bez výstupu cestujúcich na stanici Brána. V súprave sú radené letné otvorené vyhliadkové vozne.

Jazdy poľnou železnicou budú organizované, preto sa treba vopred objednať. Minimálny počet cestujúcich je 10 osôb.

Na čele vlaku sa objaví lokomotíva BNE 50 „Gebuska“.

Verejnosti bol prvý úsek novovybudovanej úzkorozchodnej Nitrianskej poľnej železnice o dĺžke 600 m sprístupnený  počas výstavy Agrokomplex v auguste 1985. 23. augusta 2020 si preto pripomenieme už 35. výročie, kedy sa na svoju prvú cestu v areáli skanzenu SPM Nitra vydala vlaková súprava ťahaná unikátnym parným rušňom U 34 901 z Vychylovky.

Myšlienka vybudovania múzejnej úzkorozchodnej železnice, ktorá sa nachádza v areáli Slovenského poľnohospodárskeho múzea, vznikla už v roku 1982. Základom pre Nitriansku poľnú železnicu sa stalo torzo poľnej železnice z okolia Želiezoviec, ktoré bolo prenesené do múzea v r. 1984.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password