Mrazy ohrozujú pučiace a kvitnúce stromy. Ovocinári sa preto snažia chrániť budúcu úrodu

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) informuje, že mrznúť ešte bude, ovocinári sú preto v pohotovosti.

Protimrazové ochrana (ilustračná foto: SPPK)

Minulý rok slovenskí ovocinári vynaložili na ochranu úrody pred mrazmi rekordné finančné prostriedky. Podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) išlo o viac ako 1,8 milióna eur. „Sú to náklady na protimrazovú ochranu stromov vo výške, akú sme ešte nikdy nevynaložili v predchádzajúcich rokoch,“  uviedol vtedy Marián Varga, predseda Ovocinárskej únie Slovenska.

Úrodu aj tento rok ohrozujú nízke nočné teploty a jarné mrazy, ovocinári preto vyzývajú k intenzívnej ochrane stromov.

„Vlani práve vďaka intenzívnej protimrazovej ochrane znížili pestovatelia odhadované škody a podarilo sa im zachrániť až 70% úrody. Práve preto upozorňujú svojich kolegov, aby situáciu nepodcenili ani teraz a do sadov na najbližšie dni pripravili všetku dostupnú protimrazovú ochranu,“ uviedla hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

foto ilustračná (pixabay.com)

Studený vzduch v sadoch zohrievajú pomocou techniky, horiacich sviec a piecok s dreveným uhlím. „Naplno pracovala aj protimrazová závlaha a ďalšia špeciálna technika napríklad na vyvíjanie hmly. Jahody pestovatelia prikryli ochrannou textíliou,“ dopĺňa hovorkyňa. Podľa predsedu Ovocinárskej únie Slovenska teraz kvitnú napríklad marhule.

Po prvej mrazivej noci odhadli približne polovicu poškodených kvetov, zatiaľ však nejde o tragédiu.

„Strom totiž na tvorbu plodu využije len 5% kvetov, takže z tohto pohľadu by marhuľové stromy mohli dať ešte aj slušnú úrodu. Základom však je pokračovať v protimrazovej ochrane,“ vysvetľuje predseda Marián Varga. SPPK pripomína, že teplotná hranica, pri ktorej sa začína poškodzovať kvet alebo puk stromu, je okolo 3 stupňov pod nulou, pri väčších mrazoch sú škody na úrade väčšie. Ceny za ovocie v obchodoch tak neskôr môže byť pochopiteľne vyššie. Mráz potrápi aj záhradkárov. Práve kvitnúce narcisy, tulipány či pučiace kry, ako sú magnólie, si v plnej kráse možno neužijú. SHMÚ uvádza, že nočné teploty budú klesať do -6 stupňov, v údoliach až do -12 stupňov.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password