Jarné čistenie Zobora sa uskutoční v špeciálnom režime – individuálne v bublinách

Tradícia upratovania Zobora začala v roku 2007. Podľa organizátorov dobrovoľníci za ostatných 11 ročníkov vyzbierali približne 30 ton odpadu. Upratovať sa bude aj v čase pandémie, ale v inom režime.

Cieľom zvyku je vyčistiť od odpadkov turistické chodníky Zoborských vrchov a ich okolie medzi Dražovcami, Pyramídou, Zoborom a Žibricou. Odpadkov, ktoré tam počas výletov nechávajú návštevníci, je vždy dosť. Tento rok sa pre epidemickú situáciu menia podmienky priebehu akcie, ktorú organizuje Nitriansky horský spolok, mesto Nitra, Správa chránenej oblasti Ponitria a Stráž prírody Ponitria.

Čistenie bude prebiehať individuálne v takzvaných rodinných bublinách počas 4 dní, od 8. do 11. apríla.

„Zabezpečený bude veľkokapacitný kontajner, umiestnený ako obvykle pred Špecializovanou nemocnicou sv. Svorada Zobor (liečený ústav). Vyzbieraný odpad môžete nechať i na Pyramíde pri zelenom prívese,“ informujú organizátori. Rukavice a vrecia na odpady by si dobrovoľníci mali doniesť sami, nie je možné ich rozdávať tak, ako minulý rok. Časť vriec, ktoré poskytlo mesto, bude odložená v altánku pri Pyramíde.

Keďže nie je možné stretnúť sa pred začiatkom akcie, ani na jej vyhodnotení, skupiny sa môžu stretnúť aspoň prostredníctvom fotografií. Tie budú zverejnené vo fotoalbume. Posielať ich môžete do správy na facebookovej stránke Jarné čistenie Zobora.

Pri upratovaní sa môžete zamerať na niektoré lokality.

Svah a okolie parkoviska pri ústave už vyčistila jedna skupina. Podľa organizátorov odpadky bývajú aj nižšie pri parkovisku, pri príjazdovej ceste k nemocnici, pri neďalekom altánku na modrej značke, na žltej značke je kopec so sedením nad nemocnicnou. Zájsť môžete na „tankovú cestu“ na Pyramídu alebo do Podhorian a Štitár.

foto: archív TV Nitrička

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password