Hvezdáreň v Krajskom osvetovom stredisku bude hostiť astronómov a zvedavých návštevníkov

Pri príležitosti Medzinárodného dňa hvezdární a planetárií sa pripravujú prednášky, tvorivé dielne a pozorovanie oblohy pre deti aj dospelých.

Ilustračné: Pixabay.com

Prednášky, tvorivé dielne a spoznávanie vesmíru priblížia aj lektori a členovia Miestnej organizácie Slovenského zväzu astronómov v Nitre.

Podujatie bude prebiehať prevažne v sobotu 25. marca v Krajskom osvetovom stredisku na Chrenovej. Od 15.00 h až do podvečerných hodín si návštevníci budú môcť obzrieť meteority a vzácne kamene.

Od 16.00 do 20.30 hod. bude možné pred budovou KOS pozorovať oblohu cez rôzne typy teleskopov.

Obr. ilustračný: Pixabay.com

Pomocou názorných pomôcok pochopíte optické javy na oblohe. Pozrieť si môžete aj novú informatívnu vzdelávaciu fototapetu Slnečná sústava a výstavy Vesmír očami detí a astro-foto Ivana Molnára.

Deti budú v tomto čase spoznávať astronomickú abecedu a vymaľovávať súhvezdia, či zahrať si vesmírne pexeso.

Návštevníci môžu tiež vyskúšať kreslenie svetlom alebo sa odfotiť v modeli kozmonauta pred fototapetou povrchu Mesiaca.

Vo veľkej sále bude o 16.15 h o Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS prednášať lektor Matej Trstenovič, o 17.30 h nasleduje Misia Rosetta a kométa 67P/Churyumov-Gerasimenko s lektorom Gabrielom Okšom a o 19.00 h bude témou Umelá inteligencia (nielen) v astronómii s lektorom Matejom Pecháčom.

Foto ilustračná: Pixabay.com

Neviete, ako fotografovať oblohu? Vysvetlia vám to.

Fotografovanie oblohy vám v malej sále o 17.00 h priblíži lektor Ivan Molnár a o 18.30 h tu bude nasledovať prednáška lektorky Márii Záborskej o Mytológii na oblohe.

Foto ilustračná: Pixabay.com

Sprievodné podujatia ponúknu fyzikálne experimenty.

Známe komentované experimenty v rámci programu Kúzelná fyzika budú pre verejnosť v KOS prebiehať v piatok 24. marca 2023 o 17.00 h. a Program o vesmíre v prenosnom planetáriu pre deti a mládež s nutnou rezerváciou v nedeľu 26. marca o 15.00, 16.00 a 17.00 h.


                  

Televízia Nitrička

Forgot Password