Hudobné podujatie mieri z Vatikánu do Nitry

V nitrianskom chráme sa bude konať slovenská premiéra hudobného podujatia. Námetom koncertu sú starobylé nálezy z Bojnej.

Žalmy z Bojnej si po svetovej premiére vo Vatikáne vypočujeme aj na Slovensku. Žalmy budú znieť v predvečer Sviatku sv. Cyrila a Metoda v jednom z nitrianskych kostolov. Hudobné podujatie je zároveň záverečným koncertom festivalu chrámovej hudby Musica Sacra 2019 a oslavou vzácnych archeologických nálezov. Koncert sa odohrá v rámci mestských slávností Nitrá, milá Nitra.

Žalmy hudobnou formou rozprávajú príbeh pozlátených plakiet a starobylého zvonu nájdeného v obci Bojná v okrese Topoľčany.

Bojná je známa ako archeologické nálezisko. Je zdrojom informácií o Veľkej Morave. Niektoré starobylé nálezy pochádzajú dokonca z obdobia pred vznikom Veľkomoravskej ríše.

Koncert sa bude konať štvrtok 4. júla 2019 o 19.00 hodine v Piaristickom kostole sv. Ladislava v Nitre.

Spieva sa v troch jazykoch, ktoré sa striedajú. Sólisti väčšinou spievajú v slovenčine a zbor pod vedením Adriána Kokoša spieva po latinsky a starosloviensky. Hudobný projekt je zložený z deviatich skladieb. Prvá a posledná skladba súvisí so starobylým zvonom, ktorý bol nájdený v obci Bojná. Ostatných sedem skladieb je viazaných priamo na plakety.

Žalmy sú dielom hudobníka a skladateľa Ľuba Horňáka. Autorom textov je Marián Brezáni. Spievať bude Sisa Lelkes Sklovská, Dušan Jarjabek a Otokar Klein. Na husliach zahrá Marek Konček. Vstup na podujatie je zdarma.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password