Hudba, tanec a tradície v hlavnej úlohe

Folklórom motivovaný súbor Slovenskí rebeli nechce svojou tvorbou moralizovať ani hodnotiť minulosť. Ich snahou je ukázať tradície a zvyky inak – rebelsky. Príbeh o takmer obyčajnej žene prišli predviesť aj divákom do Nitry.

Helenka sa narodila v roku 1913, prežila dve svetové vojny aj totalitu. Jej rodinné šťastie často záviselo od šťastia krajiny. Príbeh Helenky predstavila v Nitre rovnomenná inscenácia. Vychádza zo skutočných udalostí, ktoré dotvára dávna i menej dávna história.

„Sme niekde okolo roku 1920, keď ľudia zo severného Slovenska prichádzali dole na južnú zem,“ udáva obdobie deja autor námetu, scenára a réžie Jozef Černek, ktorý v hre pôsobí aj ako účinkujúci. „Postava Helenky je v podstate postava veľmi obyčajnej ženy, ktorá žila možno pre niekoho obyčajný príbeh, ale keď si to vlastne zhrnieme, čo všetko sa udialo počas jej krátkeho života, tak ho prežila vlastne dosť neobyčajne,“ približuje hlavnú postavu vedúca súboru Roberta Krmášková.

Podľa umeleckého súboru predstavenie stvárňuje príbeh ťažko skúšanej ženy, ktorá mohla byť starou či prastarou mamou kohokoľvek z nás.

Helena prišla o mamu ešte ako dieťa, sobáš jej dohodli, počas života sa musela často sťahovať, prežila aj stratu vlastného dieťaťa. „A to je aj tá trošku rebelské v nej, že napriek tomu ťažkému údelu sa nevzdala a tú rodinu držala pokope,“ tvrdí vedúca súboru. Podľa účinkujúceho Mareka Kamocsaia inšpirácia išla hlavne zo smeru režiséra, ktorý spísal život svojej starej mamy.

Na svoje si prídu fanúšikovia folklóru i muzikálu.

Inscenácia spája tanec, spev a hovorené slovo, nechýbajú kroje ani hudobné nástroje. V poradí 4. folklórny muzikál pripravil súbor s názvom Slovenskí rebeli, ktorý vznikol v roku 2012. Ide o odnož Dramatického krúžku Gymnázia Ľudovíta Jaroslava Šuleka v Komárne. „Takými našimi vzormi sú rebeli slovenského národu, ako sú Janko Kráľ, Ľudovít Štúr a ľudia, ktorí sa svojou rebéliou zapríčinili o to, kde dnes sme,“ hovorí Jozef Černek. Podľa Roberty Krmáškovej sa rebelantstvo prejavuje aj pri výbere funkcií a postáv. Ona sama hrá postavu úradníka. Vraví, že ich cieľom je zobraziť to, čo sa dialo v minulosti a možno nájsť nejakú spojitosť so súčasnosťou.

Hlavnou inšpiráciou súboru sú spomienky, tradície a zvyky našich predkov.

„Zaoberáme sa trošku folklórom, skôr akokeby scénami zo života,“ vyjadril sa režisér. Z približne 40 členov mnohí pôvodne pôsobili v podobných súboroch, pre viacerých z nich je účinkovanie na javisku záľuba.

Na tvorbe sa scénograficky podieľal Richard Slezák, o kroje sa postarala Romana Mačicová, hudbu vybrala Julka Černeková a vďaka práci celého súboru k muzikálom Život, Na rováš! a Taľafatky pribudol azda ďalší úspešný titul.

Ďalšie rozhovory a zábery z predstavenia si pozrite v magazíne TV NItrička.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password