Prvý koncert festivalu Pro musica nostra Nitriensi sa odohral v Nových Zámkoch

Nedeľným koncertom filharmonického zboru sa začal festival klasickej hudby.

Koncertom Slovenského filharmonického zboru so zbormajstrom Jozefom Chabroňom sa v rímskokatolíckom kostole Povýšenia svätého kríža v Nových Zámkoch začal v nedeľu festival klasickej hudby Pro Musica Nostra Nitriensi. Ďalšie koncerty sa odohrajú v Palárikove, Beladiciach, Nitre, Kostoľanoch pod Tríbečom, v Belej, Komárne a Leviciach.

Tretí ročník festivalu potrvá od 27. septembra do 4. októbra a uskutoční sa na ôsmich miestach vo vybraných historických pamiatkách Nitrianskeho kraja.

„Zámer podujatia, ktorého tretí ročník sme pre vás pripravili, zostáva stále rovnaký – vrátiť sa v čase a priestore späť do minulosti a hľadať v nej inšpirácie pre súčasný život, nájsť si protiváhu k neúprosnému tempu dnešných časov a chvíľu pokoja k rozvažovaniu nad úsilím človeka minulosti a dneška,“ informoval riaditeľ Hudobného centra Igor Valentovič.

Festival organizuje Hudobné centrum v Bratislave v spolupráci s vybranými mestami, obcami, partnermi z regiónu.

„Prídavok Nitriensi nasvedčuje tomu, že sa nachádzame v Nitrianskom samosprávnom kraji, pretože tento festival prebieha už takmer po celom území Slovenska a Nitru sme si vybrali práve na toto jesenné obdobie,“ hovorí Slávka Ferencová, manažérka festivalu. Ďalej dodáva, že snahou organizátorov je každý rok pozývať aj zahraničných hostí z Nemecka, Českej republiky, Poľska či Maďarska.

Na nedeľnom koncerte si mohli milovníci klasickej hudby vypočuť Slovenský filharmonický zbor, ktorý interpretoval Rossiniho Malú slávnostnú omšu.

Priestor dostali aj sólisti Opery Slovenského národného divadla Mária Porubčinová, Terézia Kružliaková, Otokar Klein či Tomáš Šelc. „Je to vždy úplne iný pocit spievať doma ako kdekoľvek inde, pretože zodpovednosť je ďaleko väčšia. A keďže vás každý pozná, chceli by ste dať zo seba čo naviac,“ hovorí primátor mesta Nové Zámky, ktorý sa predstavil ako sólista na nedeľnom úvodnom koncerte.

Na organe si zahral Marek Štrbák, klavírom doprevádzal Marian Lapšanský, ktorý lásku k vážnej hudbe podľa svojich slov pociťoval už od útleho detstva. „Toto je špeciálny deň, pretože v tejto dobe nám koncerty odpadávajú jeden za druhým. S týmto pocitom sme išli aj sem, trochu stiesnení, ale na druhej strane šťastní, že sa vieme rozlúčiť takou nádhernou skladbou ako je Rossiniho Omša a v takom krásnom prostredí, aké nám poskytol kostol v Nových Zámkoch,“ dodáva na záver večera klavirista Marian Lapšanský.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password