Hradný kopec je už bezpečný

Podľa vyjadrenia radnice nové zosuvy nehrozia.

Budovy biskupstva aj pamiatkarov, ktoré popraskali, posúdia odborníci. Žiadne ďalšie ohrozenie domov pod hradom by nemalo nastať, taký je záver pracovného stretnutia, ktoré sa konalo na nitrianskom mestskom úrade.

Na úseku, ktorý sa pred časom zrútil do dvorov rodinných domov, urobili aj odborný prieskum, ktorým sa okrem iného sondovali aj ďalšie možné nebezpečenstvá. „Zistilo sa, že labilná bola len povrchová časť tvorená suťou. Aby sa neopakovala kritická situácia, postavil sa stabilizačný múr, ktorý je definitívnym riešením a zabráni ďalším zosunom,“ informoval viceprimátor Daniel Balko.

Budovy biskupstva a pamiatkarov, ktoré popraskali, posúdia odborníci. V pláne je statický prieskum, ktorého výsledky budú známe najskôr začiatkom budúceho roka. Ak sa ukáže, že na vine je stále zosúvajúci sa svah, nutný bude aj hĺbkový prieskum špeciálnymi sondami. Náklady naň sa podľa dohody v takom prípade rozdelia medzi všetkých, ktorých sa zosuv týka. Medzi mesto, biskupstvo aj pamiatkarov.

Podľa radnice momentálne nič nenasvedčuje tomu, že by sa zosuv, aký na hradnom kopci nastal pred pár mesiacmi, mal zopakovať. Viac infromácií nájdete aj v našej reportáži

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password