Hluk z R1 prekračuje stanovené normy

Obyvatelia Nitry sa sťažujú na hluk z R1.

Oficiálne merania preukázali, že hluk prekračuje stanovené normy. Južný obchvat diaľnice v lokalite Nitra dostal už viacero sťažností. Petícia nepomáha, hluk ich neustále obťažuje.

„Je tu hluk ako niekde pri letisku,“ vyjadruje sa Raymond Kaňa, predseda petičného výboru.

Správcom cesty je spoločnosť GRANVIA, práve tá si dala v prvej polovici roka vypracovať znalecký posudok, zameraný na zvýšený hluk v danom úseku. Ako bolo zistené, vyššia je aj intenzita dopravy. Oficiálne stanovisko poskytla samotná spoločnosť: „Posledné merania hlukovej záťaže na rýchlostnej ceste R1 – PR1BINA v prvej polovici roka 2019 ukázali prekročené limity, a to v dvoch lokalitách, vo večerných hodinách. Súvisí to s nárastom dopravy, ktorý je takmer o 20% vyšší oproti predpokladom.“

Spoločnosť GRANVIA odmieta zverejniť presné lokality a namerané čísla, ako uvádzajú: „Ďalšie stanovisko nateraz poskytovať nebudeme.“

Táto skutočnosť sa nepozdáva obyvateľom, ktorí žijú v bezprostrednej blízkosti obchvatu. „Bolo by zaujímavé opýtať sa GRANVIE, prečo sa chová takto neseriózne, prečo utajuje čísla, s ktorými manipuluje a prečo sa vyhovára na to, že nemôže zverejniť údaje. My sa bavíme o nejakom vojenskom záujme, ochrane republiky? Tu sa bavíme o verejnom záujme, ako je možné, že privátnemu subjektu štátne orgány dovolia takto sa chovať?“ vyjadruje sa Raymond Kaňa.

Petičný tým sa obrátil aj na ministerstvo dopravy, žiadali od nich, aby zverejnil zatajované údaje o hluku. Písomná odpoveď však nepriniesla žiadne nové informácie, bola zamietnutá.

Dôvod zvýšeného hluku je možný aj pre slabé protihlukové bariéry. Pri ich osadení prišlo podľa predsedu petičného výboru k pochybeniam.

Petičný výbor posunul sťažnosť aj mestu Nitra, to upomenulo Národnú diaľničnú spoločnosť. Hovorca Tomáš Holúbek pripomína, že mesto nie je ani vlastníkom, ani správcom komunikácie R1, to znamená, že môže len vyvíjať tlak na správcu komunikácie, nie však odstrániť vzniknutý problém. Ďalej uvádza, že radnica bude o tejto skutočnosti rokovať s inštitúciami, aby sa daná situácia úspešne vyriešila.

Správca cesty vydal aj oficiálne stanovisko, kde uvádza, že už začal podnikať kroky, ktoré by mali eliminovať hluk. Sú naplánované na koniec roka 2020, po ich realizácii by mali nasledovať ďalšie merania hlasitosti.

Viac sa môžete dozvedieť v našej reportáži tu.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password