Hattas vysvetľuje obvinenia na dodávke. Rozoberá ich bod po bode

Odstavená dodávka svojským spôsobom poukazuje na starosti obyvateľov Parkového nábrežia.

Vo štvrtok ráno sa pred lukratívnym pozemkom Slavomíra Eliáša objavila dodávka s kontroverznou reklamou. Pán, ktorý ju na Parkovom nábreží v Nitre odparkoval, netradičným spôsobom pripomenul kauzy, ktoré nedajú spávať mnohým Nitranom. To, ako sa veci majú, sa primátor mesta Marek Hattas pokúsil vysvetliť statusom na sociálnej sieti.

Miznúca zeleň, chýbajúci priechod pre chodcov, nedostatok parkovacích miest aj odpredaj lukratívneho pozemku pri rieke. „Ale veď skúsme to rozbicyklovať…“ sarkasticky naráža autor protestu.

Primátor Nitry podľa vlastných slov s mužom, ktorý dodávku na Parkovom nábreží odstavil, telefonoval. „Chápem jeho frustráciu, niektoré témy rieši už od roku 2016. Časť z nich sme si vysvetlili a dohodli si osobné stretnutie,“ začína svoju obhajobu Marek Hattas.

Marek Hattas
Foto: FB Marek Hattas – primátor Nitry

Kauza pozemok

K téme odpredaja lukratívneho pozemku na Parkovom nábreží sa v priebehu roka povedalo veľa. Podnikateľ Slavomír Eliáš ho ešte v roku 2007 kúpil za 2,14 milióna eur. Parkovisko je v územnom pláne mesta určené na zastavanie, čo sa obyvateľom Nitry nepáči. Podali teda protest a začali podpisovať petíciu proti plánovanej výstavbe. Výsledkom je ceduľa hlásajúca „súkromný pozemok“ a plot.

Hlavnou výhradou proti stavbe je strata parkovacích miest a miznúca zeleň.

Viac ako 100 parkovacích miest sa z lokality vytratilo po oplotení súkromného pozemku, ktorý bol dovtedy považovaný za verejné parkovisko. Podľa Hattasa je napriek všetkému možností na parkovanie v oblasti dosť: „Problém je v poobedňajších hodinách cca do 20.00 s autami návštevníkov zápasníckej haly. Aktuálne hľadáme spôsob ako ich odkloniť na iné parkoviská. Zvolám k tomu stretnutie dotknutých osôb a budeme hľadať kompromis.“ Ako primátor zdôraznil, návštevníkom je k dispozícii niekoľko stoviek parkovacích miest pred zimným štadiónom a pri vedľajšej ľadovej ploche: „Z parkoviska je to cca 250 metrov k dverám zápasníckej haly. Človek, ktorý ide podať športový výkon, by nemal mať problém prejsť od svojho auta tri minúty pešo.“ Hattas tiež odmieta označenie „katastrofálna“ v súvislosti s novou parkovacou politikou mesta, ktorá bola v centrálnej mestskej zóne odsúhlasená v minulom roku: „Hlavný efekt očakávame od januára 2021. Na parkovacej politike pracujeme ďalej. Preto sme na ňu pri prijímaní peňazí na rozvoj mesta vyčlenili sumu 1 milión eur.“

Primátor zároveň pripomenul, že mesto v rámci náhradnej výsadby každý rok vysadí 100 až 150 stromov, takže o miznúcej zeleni nemôže byť podľa neho reč: „Ak aj nejaký strom ustúpi, je to najmä kvôli bezpečnosti, aby neohrozoval zdravie a životy ľudí.“

Chýbajúci priechod, neodstránené čierne stavby, zrušená tabuľa pri kontajneroch

Parkovanie či zeleň nie sú ani z ďaleka jediné problémy, na ktoré chcel autor protestu upozorniť. Na Parkovom nábreží chýba priechod pre chodcov, podľa Mareka Hattasa je však aj táto téma v štádiu riešenia. „Projektovú dokumentáciu sme po jej prepracovaní 26. novembra odovzdali na vyjadrenie dopravnému inšpektorátu,“ uvádza primátor vo svojom príspevku.

Vymedzujúca tabuľa pri kontajneroch bola podľa slov primátora odstránená s ohľadom na to, že stojisko slúži na separovaný zber obyvateľom zo širokého okolia.

Kameňom úrazu sa stali aj garáže – čierne stavby. Prvé už boli odstránené. „Tam, kde nie je známy vlastník sme zabezpečili vyvesenie výzvy priamo na garáže, aby sa vlastník prihlásil, prípadne niekto, kto ho pozná,“ uvádza Hattas a zdôrazňuje, že garáže, ku ktorým sa nik neprihlási, majú v úmysle odstrániť. „Nie je to jednoduchá vec, nakoľko ide o nakladanie s ,cudzou vecou´. Pri garážach, kde bol známy vlastník sme zabezpečili opakované zaslanie výzvy na odstránenie. Následne to bude odstúpené na právny odbor na vymáhanie prostredníctvom exekučného konania,“ opísal primátor.

Jedna z výčitiek na dodávke hovorí, že mesto dostalo z predaja cenného pozemku milióny eur, no do lokality neinvestovalo ani cent.

Vyzerá to tak, že obyvatelia Parkového nábrežia a priľahlého okolia nie sú so životom v centrálnej mestskej zóne spokojní. Chýbajú im parkovacie miesta, priechod pre chodcov aj zeleň. Navyše, kvalitu ich bývania má čoskoro znížiť i pripravovaná výstavba v tesnej blízkosti rieky Nitry. Avšak to, že sa cítia ukrátení, primátor Hattas nepovažuje za opodstatnené. „Mestské zastupiteľstvo v Nitre predalo v roku 2007 pozemok súkromníkovi. Tieto peniaze minulo ešte minulé vedenie. My sme pre roky 2019/20 vyčlenili Starému mestu a Centrálnej mestskej zóne 720-tisíc eur,“ uzatvára primátor svoju online obhajobu.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password