Háčkované komunitné dielo Srdce Nitry uvedú do života na nádvorí Mestskej Tržnice

Štvorce, z ktorých dielo vzniklo, sa háčkovali pod vedením Kreatívneho centra Nitra (KCN) od septembra minulého roka.

Srdce Nitry predstavia v piatok 3. februára o 18:00 na nádvorí Mestskej Tržnice. Prítomní budú autori vizuálu diela aj samotní účastníci workshopov.

Do workshopov, počas ktorých sa uháčkovalo až 157 farebných štvorcov, sa zapojila široká verejnosť z Nitry a okolia. Háčkovalo sa na rôznych miestach a podujatiach, zapojené boli aj viaceré miestne podniky. Háčkovali všetky vekové kategórie, jeden z workshopov prebehol aj v Zariadení sociálnych služieb Nitrava.

S myšlienkou vytvorenia komunitného diela prišlo KCN v spolupráci s Turistickým informačným centrom Nitra z viacerých dôvodov. V prvom rade chceli spojiť širšiu verejnosť z Nitry a regiónu do spoločnej iniciatívy. „Chceli sme sa medzi sebou inšpirovať, podporovať, budovať Nitru ako mesto so živými verejnými priestormi, ktoré nás spájajú ako komunitu rôznorodých ľudí. Ide o dialóg občanov medzi sebou a ich dialóg s mestom,” uvádza riaditeľka KCN Katarína Živanović.

Dielo vzniklo tiež s cieľom podporiť kreativitu obyvateľov a dať druhú šancu starému textilu, ktorý by už nenašiel ďalšie využitie. Všetky štvorce sú háčkované z recyklovaného materiálu.

Workshopy prebiehali pod vedením Lenky Olejárovej a po zozbieraní štvorcov sa do tvorby zapojili profesionálni umelci – grafický dizajnér Marek Kianička, vizuálny umelec Peter Decheť, architektka Martina Pulmanová a kurátorka Zuzana Novotová Godálová, ktorí navrhli vizuál výsledného diela aj spôsob jeho zavesenia. „Na piatkovej vernisáži v areáli Mestskej Tržnice povedia umelci viac o procese tvorby a Srdce Nitry uvedú do života. Dielo bude dočasne umiestnené na stene OC Tržnica,“ dodáva Martina Kertészová, koordinátorka KCN.

Televízia Nitrička

Forgot Password