Festival Vysoké Hory Nitra

Tretí novembrový víkend, konkrétne 16.11.2019 sa bude už po štrnástykrát niesť v duchu tradičného Outdoorového festivalu – Festival Vysoké Hory Nitra, ktorý sa prvýkrát organizoval v roku 2006 a jeho kladné ohlasy pretrvávajú dodnes. Festivalu sa doteraz zúčastnilo mnoho významných hostí, ako napr. Krzysztof Wielicki, František Kele, Ivan Fiala a mnoho ďalších.

Tohtoročné podujatie sa bude konať tradične vo veľkej sále Mestského úradu v Nitre a bude pozostávať z hlavného festivalového dňa – soboty. Od 9. hodiny budú mať záujemcovia možnosť stretnúť sa z mnohými osobnosťami. Hlavnému dňu predchádza aj tzv. „detský piatok“ pre žiakov nitrianskych škôl, zameraný na upevnenie vzťahu detí k prírode, a ukončuje ho nedeľný poznávací výlet na Zobor: „Ten sa uskutoční už siedmykrát, tento rok s výkladom archeológa Petra Bistáka. Výlet sa bude konať v prípade priaznivého počasia v nedeľu 17. novembra so začiatkom o 9.15 hod. pri Špecializovanej nemocnici sv. Svorada pod Zoborom.“

Organizátor festivalu, Nitriansky horský spolok, pripravuje pod záštitou primátora mesta Mareka Hattasa prehliadku prezentácií od viacerých osobností, filmárov a samotných horolezcov. Taktiež budú mať návštevníci možnosť vzhliadnuť najrôznejšie diela: „Z dielne Rasťa Hatiara to bude film Vrcholová príťažlivosť, ktorý získal Grand Prix na MFHF 2018. Diváci uvidia dokument Pavla Barabáša Tieň jaguára ocenený na festivaloch doma a v zahraničí. Zachytáva objavnú cestu 4 priateľov cez neprebádanú amazonskú džungľu, ktorá vyvrcholí stretnutím s prírodnými indiánmi.“ 

Jedným z hlavných hostí festivalu bude aj Ján Dungel (ČR), ktorý od roku 1992 pravidelne navštevuje Južnú Ameriku a zachytáva jej krásu. Ďalším lákadlom bude Róbert Gálfy, horolezec, ktorý patril takmer 10 rokov k európskej skialpinistickej špičke.

Tento rok bude špeciálny aj preto, lebo si pripomenieme nedožité 85. narodeniny a zároveň aj 35. výročie úmrtia vynikajúceho horolezca Jozefa Psotku, ktorý pri pamätnej expedícii Himaláje ´84 Sagarmatha, bohužiaľ, zahynul. Zaspomínajú si na neho nielen návštevníci festivalu, ale aj jeho syn Ján Psotka a horolezec Vladimír Launer.

Vstup na festival je voľný. Viac informácii o ňom je možné nájsť na web stránke www.vysokehorynitra.sk a FB stránke www.facebook.com/VysokeHoryNitra.

Barbora Blašková

Televízia Nitrička

Forgot Password