Festival slobody priblíži život v nedemokratických režimoch

Jeho program tvoria prednášky, filmové premietanie aj diskusia.

V pondelok 21. novembra sa v Nitre začína multižánrový Festival slobody, ktorý organizujú Katedra všeobecnej a aplikovanej etiky Filozofickej fakulty UKF a Ústav pamäti národa.

V priestoroch Univerzitného tvorivého ateliéru bude o 9.30 h historik Pavol Makyna hovoriť o úteku Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu z koncentračného tábora Osvienčim, a o 11.15 h si záujemci môžu pozrieť film Junáci z prachu.

„Ide o dokumentárny film o perzekúciách členov slovenskej skautskej organizácie komunistickou mocou. Poukazuje na absurdný paradox, keď totalitný režim vyprodukoval z mládežníckej organizácie nepriateľa štátu a hrozbu pre budovanie socialistického zriadenia. Mnohí zo skautov boli za svoju angažovanosť v tomto hnutí prenasledovaní a niektorí aj väznení,“ informovali organizátori.

Utorok 22. novembra bude v doobedňajších hodinách patriť prednáške historičky Beáty Katrebovej Blehovej na tému Nežná revolúcia November 1989 a premietaniu filmu Prežili sme GULAG.

„Sovietskymi tábormi prešli milióny ľudí, medzi nimi aj tisíce slovenských občanov. Filmový dokument konfrontuje skúsenosti posledných žijúcich väzňov zo Slovenska – ich osudy sleduje od zatknutia až po návrat, cez stretnutie so smrťou spoluväzňov, surovosťou podsvetia, ale aj obetavosťou zdravotníkov v podmienkach lágrov a nehostinnej prírody,“ uviedla katedra.

Popoludňajší program sa presunie do bodu.K7, kde o 17.00 h začne diskusia November ´89 – 33 rokov slobody.

Hosťom Adriana Michalíka bude tvár Nežnej revolúcie František Mikloško.

Festival slobody v stredu 23. novembra o 18.00 h ukončí diskusné stretnutie v Pube Černá Hora.

Sociológ Michal Vašečka z Bratislava Policy Institute) a šéfredaktor denníka Štandard Jaroslav Daniška sa budú venovať téme Slovensko ´22 / November ´89, opäť pod moderátorskou taktovkou Adriana Michalíka.

Ilustračné foto: Freepik

V prípade, že pripravujete podujatie alebo máte iné zaujímavé informácie, tipy či postrehy, môžete ma kontaktovať na jana.krajcovicova@nitrianskyhlasnik.sk.

Televízia Nitrička

Forgot Password