Festival Divadelná Nitra sa bude konať v pôvodnom termíne

Plánovaný program museli pre nepredvídateľnú situáciu obmedziť.

Po zrušení alebo oklieštení viacerých spoločenských udalostí v meste pod Zoborom prichádza aj dobrá správa. Organizátori známeho medzinárodného festivalu Divadelná Nitra oznámili, že niekoľkodňové podujatie sa uskutoční v pôvodnom termíne.

25. až 30. september bude už po 29. krát patriť tradičnému divadelnému festivalu.

Vzhľadom na rôzne protiepidemiologické opatrenia a nepredvídateľné okolnosti týkajúce sa napríklad cestovania, sa medzinárodný festival uskutoční v pozmenenej podobe. Pôvodne bol program zostavený z pestrého výberu zahraničných súborov. Keďže je náročné predpokladať, aký bude stav v septembri, zahraničné inscenácie obmedzili.

„Preto festival poskytne väčší priestor slovenským divadlám a lokálnym umelcom, pre ktorých bolo predchádzajúce obdobie veľmi nepriaznivé,“ vysvetlili ogranizátori.

Sprievodný program poteší aj návštevníkov z Nitry a okolia, ktorí boli v ostatnom čase o kultúrne zážitky urkátení. Pripravené su divadelné projekcie, vizuálne i multimediálne diela a zážitkové aktivity.

Tohtoročnou témou festivalu trafili do čierneho.

Keď prebiehala príprava konceptu hlavnej témy, organizátori vraj netušili, ako nás ovplyvní koronavírus. Otázky životného priestoru, ochrany súkromia, hraníc intimity, vzťahov v rodine, generačnej príslušnosti, významu vzdelania a kultúry, základá materiálna existencia a fyzické prežitie sa stali stredobodom našich dní. A práve tieto otázky napĺňaú tohtoročnú tému, ktorou je „územie étos“. ,,Čo je pre každého z nás tým ÚZEMÍM ÉTOS, ktoré sme ochotní brániť za každú cenu tak, ako si bránime svoju česť, svoju rodinu, svoj život? Ako sa nám pri všetkých problémoch darí dodržiavať istú spoločenskú morálku, etický kódex v povolaní či osobné mravné zásady?“  pýta sa riaditeľka Divadelnej Nitry Darina Kárová. Odpovede na otázky sa možno dozvieme už v septembri.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password