Festival Agrofilm 2020 bude

Tento rok sa nečakane pozastavil svet. Ďalší ročník medzinárodného filmového festivalu Agrofilm však tlaku nepodľahol.

Aj napriek zložitej epidemiologickej situácii sa organizátorom medzinárodného filmového festivalu z oblasti poľnohospodárstva, vidieka, trvalo udržateľného využívania zdrojov, potravinárstva, ale aj vedy a výskumu podarilo prekonať prekážky a pripravili v poradí už 36. ročník Agrofilmu.

Tvorcovia z 22 krajín prihlásili na aktuálny ročník 94 filmov.

Priaznivci dokumentov teda ani tento rok o nič neprídu. Počas filmového týždňa v hlavnej súťaži zabojuje 35 dokumentov z 12 krajín. Aj napriek tomu že poľnohospodárske témy nepatria medzi najžiadanejšie, môžu pomôcť hospodárom v ich každodennom živote. Odrážajú okrem iného aj veľký tlak na zodpovedné využívanie zdrojov našej planéty. Filmári si čoraz častejšie všímajú, ako sa snaha o nakŕmenie ľudstva odráža na stave nášho sveta. Jednoducho nám ukazujú, čo stojí naše pohodlie a komfort. V dokumentoch však možno vidieť aj ukážky toho, ako môže vyzerať ekologicky zodpovedné poľnohospodárstvo. Dokumenty tohto druhu sa dajú robiť na vysokej vedeckej úrovni, ale zároveň filmársky atraktívne, o čom svedčia napríklad oceňované filmy z dielne Čecha Ivana Stříteského a Slováka Ladislava Mika.

Tohtoročný festival sa uskutoční v dňoch 5. – 10. októbra 2020.

Organizátori sú pripravení rešpektovať všetky aktuálne platné epidemiologické opatrenia v boji proti COVID-19. „Ak nám to podmienky dovolia, budeme premietať na všetkých 11-tich tradičných miestach vrátane nových partnerov, ktorí prejavili záujem,“ informujú organizátori, ktorí ubezpečujú, že v prípade sprísnenia bezpečnostných opatrení presunú festival do online priestoru. Práca medzinárodnej poroty bude preto tento rok netradičná. „Zahraniční porotcovia sa zachovali zodpovedne a rozhodli sa necestovať do Nitry. Po vzájomnej dohode sme im súťažné filmy poslali elektronickou formou,“ opisuje Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum Nitra – Výskumný ústav živočíšnej výroby v Lužiankach, ktoré je hlavným organizátorom projektu. Do pozície ambasádora festivalu sa postavila športová osobnosť Matej Tóth.

Foto: Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum Nitra

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password