Fašiangové obdobie plesov vystriedajú krížové cesty na nitrianskej Kalvárii

Po období plesov s Popolcovou stredou prichádza čas pôstu a krížových ciest. Tie sa budú pravidelne konať aj na nitrianskej Kalvárii.

Zdroj: NH

Dnešnou Popolcovou streda začína prvý deň pôstneho obdobia pred Veľkou nocou. Ukončila tak obdobie plesov, ktoré sa po rokoch pandémie, mohli opäť konať bez obmedzení.

Nitra sa dočkala aj fašiangového jarmoku s tradičnými špecialitami a zvykmi.

Ak ste sa počas uplynulej soboty ocitli na nitrianskej pešej zóne, vo fašiangovom sprievode masiek ste mohli vidieť rekordný počet účastníkov. „S bežným odhadom to určite bolo viac než 120 účastníkov sprievodu. Či už boli krojovaní, maskovaní, v dresoch alebo aj len s náznakom kostýmu. Všetko sa počíta,“ prezradila referentka kultúry Mestského úradu v Nitre Silvia Zeumerová.

Celú reportáž Nikolety Kováčovej z nitrianskych Fašiangov nájdete v spravodajstve TV Nitrička.

Popolcová alebo škaredá streda súvisí v náboženstve aj s obradom sypania popola na hlavu, ktorý sa v prvý pôstny deň praktizoval už od 8. storočia.

Konferencia biskupov Slovenska (KBS) pripomína, že pôvodne to bol obrad vyhradený len pre veľkých a verejných hriešnikov, ktorí svoje pokánie začínali obradom sypania popola na hlavu. Neskôr sa sypanie popola na hlavu stalo všeobecným symbolom rozhodnutia nastúpiť na cestu pokánia aj u ostatných veriacich.

„V 10. a 11. storočí bol už tento obrad udomácnený v mnohých oblastiach západnej Európy. Koncil v Benevente v roku 1091 ho zaviedol pre celú Cirkev, pričom sypanie popola na hlavu sa nahradilo značením na čelo,“ dopĺňa Tlačová kanceláriu KBS.

Zdroj: Biskupstvo Nitra

Po období plesov pre veriacich nastáva čas krížových ciest. Tie sa budú pravidelne konať aj na nitrianskej Kalvárii.

„V rámci pôstneho obdobia sa v Nitre na Kalvárii budú každú pôstnu nedeľu konať tradičné pobožnosti Krížovej cesty. Pobožnostiam budú predchádzať pôstne nedeľné katechézy a modlitba posv. Ruženca,“ informuje Biskupstvo Nitra.

Televízia Nitrička

Forgot Password