Existuje návod na šťastné manželstvo?

Martin Luther napísal: „Nejestvuje ani vzťah, ani spoločenstvo, ani družná skupina, ktoré by boli príjemnejšie a príťažlivejšie, ako je dobré manželstvo.“

9. februára si pripomíname Svetový deň manželstva. Kto z nás netúži po dokonalom, krásnom, ideálne dlhotrvajúcom manželstve? Ako však tento zväzok udržiavať.
Pripravili sme si pre vás 5 rád od manželského páru, ktorý má za sebou krásnych 20 rokov manželstva.

Láska
Francúzska spisovateľka George Sand napísala: „V manželstve nie je najhoršia nevera, ale strata lásky.“ Myslieť si, že budete dvadsať rokov niekoho milovať tak ako v prvé roky manželstva, je len naivná predstava. Podstatné je, aby ste na svojom “projekte” nikdy neprestávali pracovať. Hľadali jeden na druhom to pekné. Privreli oči pri zbytočných hlúpostiach. Musíte sa naučiť odpúšťať.

Komunikácia – alfa a omega manželstva
„Vydarené manželstvo je zvláštna zmiešanina lásky, priateľstva, zmyselnosti a úcty,” povedal André Maurois, francúzsky spisovateľ. Komunikácia nie je alfou a omegou len manželstva, ale aj akéhokoľvek iného vzťahu. Koľko priateľstiev zlyháva len kvôli tomu, že si ľudia nevedeli nájsť spoločnú reč? Stojí za to skúšať to. Učiť sa spolu komunikovať, kooexistovať, ľúbiť sa po celý život. Vrelo odpoúčam prečítať si 5 jazykov lásky od Garyho Chapmana. Nie každý má rovnaký jazyk lásky a v tejto knihe sa dočítate, ako pochopiť lásku toho druhého.

Rešpekt
„Nie nedostatok lásky, ale nedostatok priateľstva zaviňuje nešťastné manželstvo,“ hovorí nemecký filozof Friedrich Nietzsche. Láska v manželstve je veľmi dôležitá. Čo je však dôležitejšie, je samotný rešpekt voči partnerovi. Vzájomné preukazovanie si úcty a pokory jeden voči druhému. Rešpekt musí byť vo vás. Prirodzene, musíte mať rešpekt aj voči sebe.

Priestor
Do akej miery viete dať druhému človeku priestor, záleží od dôvery, ktorú voči nemu máte. Nezabúdajte aj na svoje záľuby.

Sebaláska
Americký spisovateľ Christian Nestell Bovee napísal: „Naša prvá a posledná láska je sebaláska.” V neposledom rade je to láska voči sebe. Váš vzťah môže byť akokoľvek harmonický, vždy môžu nastať kritické situácie, ktoré zvládnete len v prípade, že cítite radikálnu sebalásku. Ľudia by nemali hľadať svoje polovičky. Myslím si, že ľudia majú byť úplní, aby našli druhú dušu, ktorá im bude spríjemňovať cestu týmto životom.

Zdroj: Pixabay.com

Ako vnímajú tému manželstva dámy z našej redakcie?

Myslíš si, že manželstvo je nutnosť?
Miriam: „Na zväzok manželstva sa odjakživa prihliada ako na posvätnú inštitúciu. Veď čo môže byť krajšie, ak dvaja ľudia vyjadria verejne to, že k sebe patria? Je milé aj dnes vidieť zväzky, ktoré vydržia roky, ba dokonca desiatky rokov, aj keď im moderný trend dnešnej doby príliš nepraje. Voľnosť životného štýlu si často vyberá svoju daň najmä v podobe rozpadu vzťahu. A práve ľudia, ktorí už manželstvo raz zažili, sa do nového príliš nehrnú.  Takže nie, manželstvo nie je nutnosť, spolužitie dvoch partnerov bez zväzku (vrátane spoločných detí) je dnes vysoko tolerovateľné, napriek tomu vo mne slovo manželstvo vyvoláva životné istoty.”

Aké vidíš rozdiely vo svojom manželstve a v manželstve svojich rodičov?
Dominika: „Nemyslím si, že je dobré porovnávať manželstvá. Je to ako porovnávať ľudí samotných, a to nerobí dobrotu. Moji rodičia majú absolútne harmonický vzťah. Nikdy som nestretla nikoho tak zohratého. Ide im to úplne prirodzene. My s manželom musíme vyvíjať viac snahy. Vždy je to o konkrétnych ľuďoch. Skôr sa mi páči porovnanie života pred manželstvom a v tomto zväzku. Podľa môjho názoru je to tá najlepšia inštitúcia, akú ľudia majú. Dáva vám väčšiu istotu nielen z právneho a ekonomického hľadiska, ale hlavne pocit, že to spolu dvaja myslia vážne a stavajú sa k svojmu vzťahu zodpovedne.”

Zdroj: Pixabay.com

A na záver malá rada od amerického herca Johna Goodmana „Ak má byť manželstvo vydarené, treba sa zamilovať veľa ráz, ale vždy do tej istej osoby.“

Televízia Nitrička

Forgot Password