Eva Pavlíková slávi jubileum. Jej meno žiari na Stene slávy DAB

Všestranná slovenská herečka a členka nitrianskeho hereckého súboru Divadla Andreja Bagara sa dnes dožíva 60 rokov.

Foto: Archív DAB

Eva Pavlíková patrí k obľúbeným a často obsadzovaným slovenským herečkám. Svoje umenie predvádza v muzikáloch, účinkuje v televízii, v Nitre každoročne realizuje svoj koncertný program, angažuje sa v rôznych komunitných aktivitách, moderuje vlastnú talk show Divadelná kaviareň a dlhoročne účinkuje v rámci šansónových večerov. Počas aktuálnej sezóny DAB ju diváci môžu vidieť v inscenácii podľa predlohy Jane Austinovej – Láska slečny Eliotovej.

Narodila sa 17. septembra 1960 v Košiciach.

Umelecké vlohy prejavovala od detstva. Už ako malá navštevovala balet, hrala na klavíri, spievala a stala sa majsterkou kraja v latinskoamerických tancoch. Ako desaťročná účinkovala v Opere Štátneho divadla v Košiciach v inscenácii Carmen. Amatérskemu divadlu sa začala venovať počas štúdia na košickom prírodovednom gymnáziu so zameraním na chémiu. Neskôr sa vydala cestou herectva, ktoré vyštudovala v Bratislave na Vysokej škole múzických umení. Jej spolužiakmi boli napríklad Miro Noga, Stano Král, Paľo Višňovský, Milan Bahúl či Ina Gogálová.

Do umeleckého súboru Divadla Andreja Bagara si ju vybral režisér Jozef Bednárik.

Eva Pavlíková sa takmer okamžite stala výraznou protagonistkou jeho nitrianskych inscenácií. Prvýkrát sa v DAB predstavila ako Kassandra v inscenácii Trójanky, ktorú režíroval Jozef Bednárik. Účinkovala tiež v ďalších úspešných Bednárikových hrách, ako napríklad Jarné prebudenie, Zojkin byt či Modrý vták. Obsadzovali ju i režiséri Karol Spišák či Marián Pecko. Účinkovala vo všetkých nitrianskych muzikálových tituloch, väčšinou v hlavných ženských postavách: Pacho sa vracia, Fidlikant na streche, Báthoryčka, Adam Šangala, Tisícročná včela, Povolanie pápež… V poslednom období ju možno vidieť aj vo viacerých tituloch súčasnej drámy.

V Nitre pôsobí už 37 rokov a na svojom konte má viac ako 100 postáv.

Okrem divadelného herectva sa venuje tvorbe v rozhlase, filme, televízii a dabingu. Účinkovala takmer v 50 filmoch a televíznych filmoch: Dunajské rozprávky, Ako divé husi, Alžbetin dvor, Búrlivé víno, Oteckovia, Prázdniny…

Počas svojej kariéry získala viacero nominácií aj ocenení. V roku 1997 dostala Cenu Literárneho fondu za titulnú postavu v hre F. G. Lorcu Plánka. V roku 2005 jej udelili Krištáľové krídlo a v kategórii umenie a kultúra bola nominovaná aj na titul Slovenka roka 2011.

V septembri 2020 pribudlo meno Evy Pavlíkovej na Stenu slávy vo foyer Divadla Andreja Bagara.

„Projekt Stena slávy vznikol počas 70. jubilejnej sezóny DAB a prezentuje do kameňa vytesané mená významných osobností – hercov, režisérov, dramaturgov a scenáristov, ktorých život a dielo sú spojené s Divadlom Andreja Bagara v Nitre,“ priblížilo DAB. Aktuálne sa na stene nachádza 54 mien. V uplynulých dňoch na nej pribudlo šesť nových – Eva Pavlíková, Gabriela Dolná, Ján Gallovič, Martin Kákoš, Daniela Kuffelová a Eva Matejková. Divadlo si takýmto spôsobom uctilo jubileá hercov, ktorí sa svojou tvorbou významne zapísali do jeho histórie.

Foto: DAB

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password