Európsku kultúrnu cestu sv. Cyrila a Metoda obohatí aj cyklistická trasa

Nadväzovať bude na každoročné pešie púte a cyklopúte veriacich z farnosti Močenok do Nitry a tiež cyklopúte do Trnavy.

Biskupstvo Nitra pozýva milovníkov cykloturistiky a cyrilo-metodských ctiteľov na otvorenie cykloturistickej trasy a prvú jazdu v nedeľu 3. júla na Nitrianskom hrade.

Pri tejto príležitosti sa bude v Katedrále – Bazilike sv. Emeráma o 9:00 konať svätá omša aj pre účastníkov cyklopúte, po skončení ktorej bude cyklotrasa o 10:00 slávnostne požehnaná a otvorená pri súsoší sv. Cyrila a Metoda na Nitrianskom hrade.

„Prvá jazda cyklopúte bude ukončená o 19:00 na Arcibiskupskom úrade v Trnave. Pre cyklistov z Nitry bude zabezpečený prevoz do Nitry. Druhá jazda sa začne v pondelok 4. júla o 15:00 svätou omšou v Arcibiskupskom úrade v Trnave a skončí v utorok 5. júla o 12:00 po skončení Cyrilo-metodskej národnej púte v Nitre na Svätoplukovom námestí,“ informuje Konferencia biskupov Slovenska.

Nocľah zo 4. na 5. júla bude pre cyklistov zabezpečený v obci Močenok. Trasa povedie cez obce a farnosti: Nitra, Cabaj-Čápor, Močenok, Šaľa-Veča, Šaľa, Kráľová nad Váhom, Váhovce, Dolná Streda, Sereď, Vlčkovce, Modranka a Trnava. Zdatnejší cykloturisti môžu absolvovať celú trasu, ktorá meria 73 km.

Rekreační cyklisti môžu prejsť len niektorý z jej úsekov. Je potrebné, aby sa do 29. júna prihlásili na niektorej z e-mailových adries: sykora@videoplus.sk, mocenok.farnost@gmail.com. Kontaktná osoba: Mgr. Peter Sýkora, tel.: 0915 712 591.

„Cyklotrasa nadväzuje na každoročné pešie púte a cyklopúte veriacich z farnosti Močenok do Nitry a cyklopúte z Močenku do Trnavy. Nové úseky budú viesť po upravených alejách, ktoré boli už niekoľko desaťročí nepriechodné. Ďalšie úseky po asfaltových cyklochodníkoch a len malá časť bude vedená po štátnych cestách,“ dodáva Nitrianska organizácia cestovného ruchu.

Krátke zastavenia budú mať cyklopútnici pri viacerých kostoloch, ktoré sú po trase.

Počas zastávok sa účastníci cyklopúte budú môcť dozvedieť aj informácie o chrámoch, či pamiatkach s väzbou na cyrilo-metodskú tradíciu. Cyrilo-metodskú cyklotrasu podporili nitriansky biskup Mons. Viliam Judák a trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch.

Televízia Nitrička

Forgot Password