Esperantisti z celého sveta navštívia naše mesto

Nitru už počas najbližších dní navštívi 180 ľudí z 29 krajín sveta. Dôvodom je trinásty ročník ,, Letnej školy esperanta“.

Letná škola esperanta sa v Nitre bude konať od 12. do 20. júla 2019 v priestoroch SOŠ Veterinárna. Žiakov si vyučujúci rozdelia do skupín podľa toho, na akej úrovni jazyk ovládajú. Po ukončení letnej školy dostanú účastníci doklad o absolvovaní 26-hodinového kurzu podľa úrovní Európskeho referenčného rámca pre jazyky od A1 až po C1. Okrem výučby sú pre účastníkov pripravené zaujímavé činnosti. Čakajú na nich rôzne športové súťaže, prednášky na zaujímavé témy, koncerty, tvorivé dielne a tešiť sa môžu aj na výlety do prírody.

„Súčasťou večerného programu je tradičný Večer národov, na ktorom budú prezentovať svoju krajinu, kultúru a jazyk. Keďže esperanto funguje ako mostový jazyk, ktorý vytvára most medzi kultúrami a ľuďmi s rôznymi materinskými rečami, letná škola esperanta ponúkne účastníkom aj minikurzy národných jazykov. Nebude medzi nimi chýbať ani slovenčina,“ povedal Peter Baláž, koordinátor občianskeho združenia Edukácia@Internet, ktoré je organizátorom podujatia.

Medzinárodným jazykom esperanto hovorí približne 2 milióny ľudí. Esperanto je jednoducho zvládnuteľný jazyk. Charakteristický je aj svojou ľahkou a presnou gramatikou bez výnimiek a neutrálnosťou. Nepatrí žiadnemu národu a ani krajine. Zabezpečuje rovnocennú komunikáciu ľudí s odlišným materinským jazykom. Človek sa dostane na dobrú komunikačnú úroveň už po troch až šiestich mesiacoch.

„Letná škola esperanta sa koná pod záštitou ministerky školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky Martiny Lubyovej ako aj predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja Milana Belicu, a s podporou mesta Nitra,“ píše sa na stránke nitra.eu.

PONUKA PRE OBČANOV NITRY

,,Chceli by ste sa aj vy čo-to z tohto jazyka naučiť? Máte jedinečnú možnosť – vďaka spolupráci organizátorov s mestom Nitra majú všetci občania mesta zľavu z kurzu až 50%! Čím skôr sa prihlásite, tým lacnejší pre vás kurz bude,“ znie ponuka na stránke.

foto: ilustračné

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: marko.mikulasik@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password