Emma Zubková: „Cez tanec viem vyjadriť svoje vnútro“

Všestranné a skromné dievča, ktoré sa nerado chváli. Venuje sa nielen akrobacii, ale aj iným zaujímavým činnostiam.

Emma Zubková (15) pochádza z Nitry a študuje na Piaristickom gymnáziu Jozefa Kalazanského v Nitre. Je veľmi úspešná nielen v akrobacii, ale aj v umeleckom odvetví. Množstvo ľudí ju obdivuje, ako toľko vecí dokáže stíhať.

Čo patrí medzi tvoje záľuby?
Venujem sa všestranným veciam. Hrám na husle, spievam v zbore, fotím. Na škole sa zúčastňujem aj rôznych športových súťaží. Venujem sa aj akrobacii, kde viac súťažím. Síce je iba jedna súťaž v Prahe, ktorá sa volá Airy Fairy, ale myslím si, že tá jedna súťaž úplne stačí, pretože je to tiež veľký stres. Predsa je také zvláštne, že Slovenka ide súťažiť do Čiech. Tak tam je taká konkurencia, že oni si musia tých svojich ľudí pozdvihnúť.

Koľko sa venuješ vzdušnej akrobacii?
Akrobacii sa venujem už skoro tri roky, od mojich 12 rokov. Predtým som tancovala, robila som scénický tanec, to je niečo medzi gymnastikou a baletom. Tam som nabrala aj takú ohybnosť a flexibilitu. Chcela som to vždy vyskúšať. Moje sesternice to tiež skúšali a mne sa to zapáčilo, bolo to také moderné celkom. Niečo som si o tom našla a začala som to teda robiť. Veľmi ma to začalo baviť, tak som v tom pokračovala, pokračujem a mienim pokračovať. Je to také uvoľnenie aj od školy, v tom zmysle, že človek si ide ,,zalietať“. Je to v tom super, že človek má nejakú záľubu, kde sa môže odreagovať.

Čo ťa priviedlo k tomu, aby si sa venovala vzdušnej akrobacii?
Určite scénický tanec, chcela som v tom pokračovať. Nechcela som skončiť a ísť na tenis alebo na basketbal. Ocino mi vravel, že sa mám basketbalu venovať, hlavne kvôli výške. Ja si osobne myslím, že nie som zase taká vysoká a cez tanec viem vyjadriť seba, hlavne teda svoje vnútro.

Kde túto vzdušnú akrobaciu vykonávaš?
Vykonávam ju vo Fly Zone. Nie je tam iba šál, na ktorom cvičím ja, ale dá sa tam cvičiť aj na slučkách a na kruhu. Nachádzajú sa tu teda takéto tri odvetvia. Fly Zone si v Nitre založila Kristína Opálenská aj so svojou maminou a Kika je zároveň aj mojou trénerkou. Jej mamina robí aj kurzy na chudnutie pomocou spomínaných slučiek. Nachádza sa tam napríklad aj Fly Joga, a tá sa vykonáva tiež pomocou tých slučiek. Je to veľmi dobré cvičenie na chrbát a celkovo tá akrobacia je dobrá na spevnenie tela. Človek sa tam spotí, vydá svoju energiu zo seba. Je to makačka. Za tie tri roky človek nadobudne silu. Mne sa veľmi posilnili ruky a zvládam na ne aj záťaž.

Ako pre teba dopadla súťaž Airy Fairy 2019?
Tento rok som skončila na 2. mieste, tak isto ako aj minulý rok. Len minulý rok som bola ešte v kategórii amatéri. Tento rok som už bola vo vyššej kategórii kvôli tomu, že som sa tejto súťaže zúčastnila už vlani. Bola som skoro prvá tento rok, bolo to fakt tesné. Celé som to zobrala pozitívne, súťaž som si užila a veľa mi to dalo. Mala som dobrý pocit nielen zo seba, ale z toho všetkého.

Video z tohtoročnej súťaže Airy Fairy 2019:

foto: archív Emmy Zubkovej

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: marko.mikulasik@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password