Einstein a odtiene príťažlivosti

Krst knihy Zákon príťažlivosti máme za sebou.

Slovenská autorka Katarína Kuniková predstavuje svoj knižný debut. Ten rozpráva príbeh o mladej Laure a jej susedovi Albertovi. „Ona je sama v cudzom meste a sníva svoj veľký sen. On je vo svojom meste a rozhodne nie je sám. Majú spoločný balkón, každý jednu mačku a z duše sa neznášajú,“ píše vydavateľstvo Slovenský spisovateľ na margo knihy Zákon príťažlivosti. Na otázku odkiaľ nitrianska spisovateľka čerpala inšpiráciu, odpovedá nasledovne:

„Ja v podstate čerpám námety z každodenného života. Jednoducho pozerám, pozorujem ľudí, ako sa správajú, ako sa chovajú pri stole, ako muž prejavuje náklonnosť k žene a ako mu to žena vracia.“

Katarína Kuniková (vpravo)

Dielo zachytáva milostný vzťah dvoch ľudí, čo mu chtiac-nechtiac prilepilo nálepku slovenských 50 odtieňov – erotická trilógia americkej spisovateľky. Diskusné fóra zaoberajúce sa hodnotením a postrehmi samotných čitateľov, však toto označenie odmietajú. „Kniha sa číta ľahko. Neviem, kto jej robil reklamu, keď ju porovnával s 50 odtieňov, asi ju nečítal. Je to taká jemná romantika s jemnou erotikou a aj s humornými situáciami,“ píše čitateľka Kate. „S knihou 50 odtieňov to nemá absolútne nič spoločné,“ odkazuje čitateľka Patrícia.

Na krste knihy prezradila autorka niečo viac aj o svojich fiktívnych postavách, najmä o hlavnom hrdinovi Albertovi. Ten dostal meno po známom nemeckom velikánovi Albertovi Einsteinovi. „Ja som si Alberta z mojej knihy veľmi obľúbila. Pekne som si ho viedla všetkými zákutiami a jeho starosťami. Myslím si, že som si ho celkom dobre socializovala,“ hovorí Katarína Kuniková.

Pri nemeckom teoretikovi A. Einsteinovi ešte chvíľu zostaneme. Nech už to znie akokoľvek nepravdepodobne, tento nemecko-americko-švajčiarsky vedec zohráva v knihe dôležitú úlohu. Okrem mena má totiž s hlavnou mužskou postavou románu veľa spoločného. Dej nám síce nepovie viac o všeobecnej teórii relativity, zato si budeme môcť užiť výroky osobnosti storočia. Publikácia ich obsahuje hneď niekoľko: „Skutočná láska nemôže vzniknúť na prvý pohľad. Na prvý pohľad môže vzniknúť len začiatok skutočnej lásky,“ Albert Einstein.

A hlavná myšlienka diela? „Nech človek nikdy nestráca fantáziu, nádej a vieru,“ dodáva Katarína Kuniková.

Viac sa dozviete v reportáži TV Nitrička, tu.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password