Dve tony odpadkov

To je číslo, ktoré predstavuje čistenie zoborských lesov dobrovoľníckymi skupinami.

Dobrovoľníci a ochrancovia prírody vyniesli aj tento rok zo zoborských lesov množstvo odpadkov. V poradí 12. ročník Jarného čistenia Zobora organizoval Nitriansky horský spolok v spolupráci s mestom Nitra, Správou Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie a Strážou prírody Ponitrie. Špeciálny ročník Jarného čistenia Zobora bol realizovaný počas štyroch po sebe nasledujúcich dní od 8. – 11. apríla.

„Tradícia dobrovoľníckej činnosti siaha do roku 2007, kedy sa uskutočnilo prvé čistenie. Za uplynulých 11 ročníkov akcie sa tak dokopy vyzbieralo cca 30 ton odpadu,“ informovali organizátori podujatia.

Každoročným jarným cieľom akcie je vyčistenie turistických chodníkov a ich okolia medzi Dražovcami, Pyramídou, Zoborom a Žibricou. Odpad, ktorý sa tam každoročne nahromadí, zanechávajú na mieste nezodpovední návštevníci počas svojich výletov a vychádzok. „Pretrvávajúcim problémom je tiež odpad, ktorí ľudia hádžu zhora z Pyramídy dole do skál, pričom je na vrchole niekoľko smetných košov. Skaly boli plné skla, plastových fliaš, plechoviek, obalov z potravín,“ hovorí Radovan Baláž z Nitrianskeho horského spolku.

Tohtoročné čistenie bolo odlišné od predchádzajúcich ročníkov a vzhľadom na protipandemické opatrenia prebiehalo inak, ako tomu bolo po minulé roky.

Ako informoval Nitriansky horský spolok, zbieralo sa individuálne, najmä v rodinných bublinách. Veľkokapacitný kontajner na vyzbieraný odpad bol umiestnený pred Špecializovanou nemocnicou sv. Svorada.

„Ako organizátori ďakujeme všetkým ľudom a dobrovoľníkom, ktorí sa zapojili a pomohli nám s čistením prírody v okolí Nitry. Ceníme si, že sa zúčastňujú celé rodiny s deťmi aj seniori. Boli by sme radi, keby ľudia boli zodpovednejší k prírode a k prostrediu, v ktorom žijeme, aby bola radosť chodiť do prírody a užiť si jej krásy bez odpadkov,“ dodal na záver Radovan Baláž.

Zdroj foto: Nitriansky horský spolok

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password