Nitriansky hrad sa dočká viacerých vylepšení: Týkajú sa gotickej priekopy, múzea aj knižnice

Technické a bezpečnostné úpravy hradných priestorov budú financované formou dotácií určených na kultúrny potenciál.

V rámci Diecézneho múzea prejdú úpravou vnútorné priestory. Úpravy sa týkajú elektorinštalácie, kamerového systému a ďalších bezpečnostných prvkov. „Chystáme celoročné vystavenie majestátneho katedrálneho betlehemu od Georga Bergmeistera, a tiež menšiu expozíciu mincí a hudobných nástrojov. Dopĺňame interaktívne prvky v podobe projekcie na stenu a ozvučenia. Múzeum otvoríme pre verejnosť v marci,“ uvádza Jana Štefanková z Nitrianskeho hradu.

Okrem múzea pojdu investície v hodnote 49 221 eur na bezpečnostné vybavenie Diecéznej knižnice a ozvučovacia technika prejde kompletnou renováciou.

„Zakúpili sme najmodernejší 3D exteriérový projektor pre lepšie filmové zážitky v Gotickej priekope a tiež nám tento prístroj dáva možnosť tvorby viedomappingu na múry hradu,“ približuje Jana Štefanková.

Do projektu sú zahrnuté aj vylepšenia na východnom bastióne hradu, teda v okolí studne, kde bude realizované snímateľné prestrešenie fungujúce ako tienenie.

Cieľom investícií je umožniť vstup do knižnice väčším skupinám návštevníkov, predĺžiť pobyt turistov na hrade vďaka rozšíreniu múzea, ozvučenie celej gotickej priekopy, aby mali aj diváci v zadných radoch lepší zážitok zo sledovania. „Ide najmä o modernizáciu kultúrnej infraštruktúry, ktorá aj u nás rokmi starne a neumožňuje nám reagovať na aktuálne trendy v kultúre, či reklame,“ dopĺňa vedenie hradu.

Dotácie pochádzajú z Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. V roku 2021 bolu udelené neziskovej organizácii Castellum v rámci projektu „Zhodnotenie kultúrneho potenciálu NKP Nitriansky hrad v regióne prostredníctvom investícií do kultúrnej infraštruktúry miesta“.

foto: NH

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password