Dopravu v Nitre by mohli odľahčiť záchytné parkoviská

Mesto má v súvislosti s parkovacou politikou viacero plánov. Jedným z nich je aj budovanie záchytných parkovísk.

Radnica verejnosť informovala o najbližších plánovaných zmenách v parkovacej politike mesta. Prvé zmeny by mohli vstúpiť do platnosti už začiatkom budúceho roka. Budú sa týkať najmä centrálnej mestskej zóny a parkovacích automatov. „Plánujeme systémové zmeny v parkovacej politike, niektoré začnú platiť od januára. Keďže má ísť o komplexné riešenia, nebudú sa dať zaviesť všetky naraz a všade,“ povedal hovorca mesta Nitra Tomáš Holúbek. O plánoch mesta v súvislosti s parkovaním sme vás už informovali aj v nedávnom článku.

V súčasnosti prebieha sčítavanie parkovacích miest v uliciach. So zistenými výsledkami budú ďalej pracovať dopravní inžinieri. „Údaj nám poskytne sumu celkového rozpočtu tejto investičnej akcie,“ dodáva hovorca mesta.

Okrem centrálnej mestskej zóny sa bude riešiť aj parkovanie na sídliskách.

Snahou mesta je vytvoriť parkovacie miesta na sídliskách tak, aby boli výhodné najmä pre domácich. Kompetentní sa budú zaoberať aj priechodnosťou ulíc. Dôvodom je zabezpečenie bezproblémového priechodu bezpečnostných a záchranných zložiek. Vzhľadom na to, ako dnes autá parkujú, je to v niektorých lokalitách problém.

Na rad prídu aj záchytné parkoviská.

Tie by mohli pomôcť pri riešení dopravnej situácie na nitrianskych cestách. Plánujú ich využívať aj iné mestá. Ich existencia by čiastočne odľahčila cestnú dopravu. „Záchytné parkoviská riešime tiež, počíta s nimi aj Plán udržateľnej mobility, ktorý je v pripomienkovom konaní,“ pokračuje hovorca. Podľa informácií z radnice sú pre záchytné parkoviská navrhované štyri lokality: R1 Východ, R1 Juh, autobusová a vlaková stanica a štvrtá lokalita by sa mala nachádzať v blízkosti Metra. Pôjde o Park and Ride parkoviská, na ktorých necháte auto a do mesta sa odveziete napríklad mestskou hromadnou dopravou. Dátum ich realizácie mesto zatiaľ upresniť nevie.

Foto: ilustračné

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password